LNG: gazociąg, którym będzie płynął gaz z terminala gotowy do użytku

1412592989 terminal lng polskielng pl

fot: polskielng.pl

Budowa terminala w Świnoujściu jest zaawansowana w 93 proc. i w 2015 r. będzie on gotowy do odbioru komercyjnych dostaw LNG

fot: polskielng.pl

Jest zgoda wojewody zachodniopomorskiego na oddanie do użytku ostatniego odcinka gazociągu Szczecin - Lwówek. Dzięki niemu będzie można przesłać gaz z terminala LNG w Świnoujściu do centralnej Polski - podał w czwartek (17 września) w komunikacie operator gazociągów przesyłowych Gaz System.

Jak podkreślono w komunikacie uruchomienie tego odcinka oznacza jednocześnie zakończenie planu inwestycyjnego na lata 2009 - 2015, w ramach którego wybudowano w Polsce ponad 1200 km nowych gazociągów przesyłowych.

Ukończony gazociąg wysokiego ciśnienia ma średnicę 700 mm i łączną długość ok. 188 km. Przebiega przez województwa zachodniopomorskie, wielkopolskie i lubuskie. Budowano go w dwóch etapach; na odcinku Szczecin - Gorzów Wielkopolski o długości ok. 118 km oraz Gorzów Wielkopolski - Lwówek o długości ok. 70 km.

Na budowę odcinka Szczecin-Lwówek wydano 586,71 mln złotych, z czego 164,78 mln zł to dofinansowanie unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

- Rok 2015 jest dla nas wyjątkowy z uwagi na zakończenie dużych projektów, które w historii polskiego gazownictwa na taką skalę nie były jeszcze realizowane. W latach 2009-2015 udało się nam wybudować 1283 km nowych gazociągów przesyłowych, 41 stacji gazowych i 2 tłocznie - podkreślił cytowany w komunikacie spółki członek zarządu Gaz systemu Sławomir Śliwiński.

Jak zaznaczył, "inwestycje te pozwoliły na modernizację i rozbudowę krajowej sieci przesyłowej, co znacznie poprawiło elastyczność przesyłu gazu w Polsce, przyczyniło się do liberalizacji polskiego rynku gazu, a dla naszej spółki otworzyło nowe obszary biznesowe i poszerzyło grono klientów".

- Zrealizowana rozbudowa krajowego systemu przesyłowego wraz z połączeniami transgranicznymi i usługą rewersów na gazociągu jamalskim, znacząco poprawiły techniczne zdolności Polski w zakresie importu gazu do Polski z krajów Unii Europejskiej. Z tych nowych możliwości technicznych korzystają już nasi klienci - podkreślił Ślwiński.

Jak ocenił, najważniejsze z wybudowanych przez GAZ-SYSTEM S.A. gazociągów to połączenia Świnoujście-Szczecin, Gustorzyn-Odolanów, Szczecin-Gdańsk, Szczecin-Lwówek, Rembelszczyzna-Gustorzyn, a także modernizacja systemu przesyłowego na Dolnym Śląsku.

Dyrektor pionu inwestycji w Gaz System Jakub Stypuła dodał, że "powodzenie tych projektów zależało w dużej mierze od odpowiedniego zorganizowania przez inwestora procesu inwestycyjnego".

- Autorskim pomysłem Gaz systemu są dostawy inwestorskie rur i armatury dla projektów strategicznych, za które odpowiedzialność przejął sam inwestor. Takie podejście przyczyniło się do zminimalizowania ryzyka, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów zakupu - podkreślił Stypuła.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.