Liczba turystów krajowych i zagranicznych wzrasta

1425386208 warszawa 01 2

fot: ARC/Andrzej Bęben

Najwięcej turystów zagranicznych korzystających z noclegów w Polsce stanowili Niemcy, na drugim miejscu znaleźli się turyści z Wielkiej Brytanii, a na trzecim z Ukrainy

fot: ARC/Andrzej Bęben

Liczba turystów w Polsce, którzy od stycznia do końca maja tego roku skorzystali z noclegów, wzrosła o 6,9 proc., do 11,5 mln z 11 mln rok wcześniej w tym samym okresie - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

W tym liczba turystów korzystających z hoteli wzrosła do 9,3 mln z 8,7 mln przed rokiem w ciągu pięciu miesięcy.

GUS poinformował, że od stycznia do kwietnia tego roku z bazy noclegowej w Polsce skorzystało 9,3 mln turystów krajowych i 2,4 mln turystów zagranicznych. Rok wcześniej było ich odpowiednio 8,7 mln i 2,3 mln.

Jak poinformował GUS, w tym roku najwięcej turystów zagranicznych korzystających z noclegów stanowili Niemcy (605,5 tys.). Na drugim miejscu znaleźli się turyści z Wielkiej Brytanii (211,2 tys.). Trzecie miejsce z liczbą 184,1 tys. turystów zajęła Ukraina. Najmniej turystów przyjechało z Cypru, bo 1299.

Z danych GUS wynika ponadto, że w pierwszych pięciu miesiącach tego roku udzielono turystom w Polsce 28,8 mln noclegów. Rok wcześniej w tym samym czasie udzielono ich 26,8 mln.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ile wyniesie wzrost PKB w 2026 roku? Prognoza PKO BP

Wzrost PKB w 2026 r. wyniesie 3,5 proc., a w 2027 r. spowolni do 2,8 proc. ze względu na spadek inwestycji po zakończeniu Krajowego Planu Obudowy - prognozują ekonomiści banku PKO BP.

Saługa: Naszą ambicją jest, żeby przemysł nadal był na Śląsku

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa stwierdził, że śląski przemysł musi dostosować się do pędzącego świata.

Huta Częstochowa zakończyła remonty i uruchomiła już produkcję zbrojeniową

Huta Częstochowa zakończyła prowadzone od maja tzw. remonty średnie stalowni oraz walcowni i przywraca pełną produkcję - poinformował  prezes huty Adrian Sienicki. Zaznaczył, że huta uruchomiła już produkcję zbrojeniową.

Studenci w Koksowni Przyjaźń. Zobaczyli mieszankę wsadową i baterie koksownicze

Jaką drogę musi pokonać bryła węgla, aby stała się jednym z najważniejszych surowców dla światowego hutnictwa? Odpowiedź na to pytanie poznawali studenci Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego podczas wizyty w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej należącej do JSW Koks.