Leszek Pietraszek: Przyszłość regionu zależy od tego, czy będziemy działać razem

Projekt nowelizacji ustawy metropolitalnej, którego drugie czytanie odbędzie się we wtorek 12 maja w Sejmie, to niezwykle ważny krok nie tylko dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, ale dla całego regionu i jego mieszkańców. To odpowiedź na rzeczywiste wyzwania, przed którymi stoją dziś duże obszary miejskie – wyzwania demograficzne, gospodarcze, transportowe oraz społeczne. Właśnie dlatego dyskusja o metropoliach wraca dziś szerzej również w kontekście Pomorza i planów utworzenia tam związku metropolitalnego – podkreśla Leszek Pietraszek, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

fot: GZM

Leszek Pietraszek, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

fot: GZM

Projekt nowelizacji ustawy metropolitalnej, którego drugie czytanie odbędzie się we wtorek 12 maja w Sejmie, to niezwykle ważny krok nie tylko dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, ale dla całego regionu i jego mieszkańców. To odpowiedź na rzeczywiste wyzwania, przed którymi stoją dziś duże obszary miejskie – wyzwania demograficzne, gospodarcze, transportowe oraz społeczne. Właśnie dlatego dyskusja o metropoliach wraca dziś szerzej również w kontekście Pomorza i planów utworzenia tam związku metropolitalnego – podkreśla Leszek Pietraszek, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

„Wiele regionów mierzy się z podobnymi problemami: transportem, depopulacją, planowaniem przestrzennym czy koniecznością przyciągania inwestycji. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przez ostatnie lata pokazała, że współpraca samorządów w takiej formule może być skuteczna i przynosić realne efekty. Można powiedzieć wprost – ten model się sprawdził. Dlatego naturalne jest, że staje się dziś punktem odniesienia dla innych regionów w Polsce” – komentuje, tuż przed czytaniem ustawy, przewodniczący zarządu GZM Leszek Pietraszek.

I dodaje: Od początku istnienia GZM udowadnia, że metropolia nie jest eksperymentem teoretycznym, lecz skutecznym modelem współpracy samorządów. Zintegrowany transport publiczny, rozwój mobilności, grupy zakupowe, współpraca z uczelniami czy skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych pokazują, że współpraca 41 gmin daje siłę, której pojedyncze samorządy nie byłyby w stanie osiągnąć samodzielnie. Metropolia stała się narzędziem realnego rozwoju – i właśnie dlatego dziś potrzebuje nowych kompetencji, adekwatnych do skali wyzwań.

„Proponowane rozszerzenie obszarów działania GZM, m.in. o większe możliwości w zakresie planowania przestrzennego, gospodarowania odpadami, energetyki czy edukacji pozwoli skuteczniej odpowiadać na potrzeby mieszkańców. Starzejące się społeczeństwo, depopulacja, odpływ młodych ludzi czy konieczność przyciągania nowych inwestycji wymagają działań skoordynowanych ponad granicami administracyjnymi pojedynczych miast. Metropolia, dzięki swojej skali, może poprawiać jakość życia w całym regionie. Nowelizacja to również szansa na jeszcze większą konsolidację gmin tworzących GZM. Silniejsza integracja oznacza bardziej efektywne zarządzanie usługami publicznymi, większą skuteczność inwestycyjną, oszczędności wynikające ze wspólnych działań oraz bardziej spójną politykę rozwojową. To korzyść dla mieszkańców codziennie korzystających z transportu publicznego, dla rodzin oczekujących lepszej dostępności usług, dla przedsiębiorców szukających stabilnego i dobrze zarządzanego otoczenia, a także dla młodych ludzi, którzy chcą wiązać swoją przyszłość z regionem” – tłumaczy przewodniczący Pietraszek.

Leszek Pietraszek, przewodniczący zarządu przypomina, że GZM pokazała już, że współdziałanie nie osłabia lokalnej tożsamości gmin, ale wzmacnia ich potencjał. „Nowelizacja ustawy to naturalny etap dojrzewania metropolii – przejście od sprawdzonego modelu współpracy do jeszcze skuteczniejszego systemu zarządzania rozwojem jednego z najważniejszych obszarów miejskich w Polsce. Dziś potrzebujemy metropolii silnej kompetencjami, odważnej w działaniu i zdolnej do jeszcze większej integracji. Bo przyszłość regionu zależy od tego, czy będziemy działać razem – ponad granicami miast, ale blisko ludzi i ich codziennych potrzeb. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia już udowodniła, że ten model działa. Teraz czas dać jej narzędzia, by mogła działać jeszcze skuteczniej” – podkreśla.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.

Podróże bez barier z Kolejami Śląskimi

To jeden z „najstarszych” kursów w rozkładzie Kolei Śląskich. Wyjeżdża na tory tylko raz w roku, ale... jest symbolem otwartości i wieloletniej pracy nad wygodą podróży.

Kierunek GZM: Gotowy plan na weekend! 4 wydarzenia specjalne, których nie możesz przegapić

Jaki może być idealny plan na nadchodzący weekend? 26-28 czerwca Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia świętuje swoje 9. urodziny i z tej okazji zaprasza na największy w Polsce festiwal mikrowypraw – Kierunek GZM. Oprócz fascynujących 265 wycieczek, przygotowano także cztery wydarzenia specjalne. Można zacząć od wieczornego spaceru po neonowym Bytomiu, potem wyszaleć się na Metrodisco i Retrodisco, a weekend zwieńczyć pełnym kultury śniadaniem na trawie.

Drugie życie wież wyciągowych kopalnianych szybów

Przez wiele dekad wieże wyciągowe kopalnianych szybów kształtowały krajobraz Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Dziś górnictwo węgla kamiennego w tych regionach stopniowo odchodzi w przeszłość, a wraz z nim znika znaczna część dawnej infrastruktury. Niektóre z nieczynnych wież wyciągowych oraz towarzyszących im obiektów, takich jak maszynownie, zostały jednak zachowane i zyskały nowe funkcje.