Lepiej za stołem niż na ulicy!

fot: Jarosław Galusek/ARC

Zygmunt Łukaszczyk wskazuje, że w nowej strategii dla górnictwa trzeba stworzyć m.in. lepszy wspólny system płacowy i zaproponować nowoczesny model kopalni a także wynaleźć sposób na równowagę między producentami, aby "nie podcinali się wzajemnie".

fot: Jarosław Galusek/ARC

- Bardzo dobrze, że przy wspólnym stole, a nie na ulicy, rozmawiamy o kryzysowej sytuacji węgla na światowych rynkach. Jako polscy producenci węgla jesteśmy jednym z małych graczy, ale mamy spore problemy. Musimy znaleźć m.in. sposób na zwiększenie efektywności a do tego niezbędna będzie zmiana sztywnego, skostniałego dzisiaj systemu prawnego i organizacyjnego górnictwa węgla kamiennego w Polsce, który nie pozwala nam na wykonanie praktycznie żadnego ruchu - powiedział Trybunie Górniczej po poniedziałkowym (9 marca) wznowieniu prac na strategią dla górnictwa Zygmunt Łukaszczyk, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego.

- Dobrze, że strona społeczna mówi niemal tym samym głosem. Zastanówmy się razem np. nad stworzeniem nowego systemu płac w górnictwie. Obecnie każda spółka ma swój własny a różnych elementów płacowych jest zbyt wiele. Strona społeczna rozumie, że musimy to zmienić - akcentował szef KHW.

- Potrzebujemy głębokich zmian organizacyjnych, by wypracować nowy model kopalni w Polsce - mówił Łukaszczyk. Tłumaczył, że na kolejnych spotkaniach w zespołach roboczych partnerzy będą zastanwiać się nad tym, jak zwiększyć konkurencyjność krajowej produkcji węgla a także, jak optymalniej wykorzystywać zasoby ludzkie w kopalniach.

W poniedziałek w Katowicach przy stole spotkali się m.in. prezesi LW Bogdanka, KHW i KW, jednak - jak dowiedziała się Trybuna Górnicza - nie rozmawiali bezpośrednio ze sobą o problemie, który w ostatnich dniach zasiał nieufność między spółkami. Dwie pierwsze mają za złe tej trzeciej, że upłynnia zapasy ze zwałów po bardzo niskich cenach.

Zygmunt Łukaszczyk stwierdził, że kwestią tą zajmie się wkrótce zespół ds. konkurencyjności:

- Żyjemy na wspólnym rynku, firmy są państwowe ale również czysto prywatne jak Silesia i Bogdanka, które uzupełniają system. Dobrze byłoby pracować nad tym, by wzajemnie się nie podcinać, bo ktoś się potknie, ktoś się w końcu wywróci! - ostrzegł lider KHW, przyznając, że wprawdzie jego spółka nie podpisała się pod skargą Bogdanki do UOKiK, to jednak poprosiła o wyjaśnienia w Ministerstwie Skarbu.

- Poprosiliśmy ministra o wyjaśnienia w sprawie zgody na sprzedaż zapasów po zaniżonych cenach, bo taka jest rola właściciela. Ma on regulować otoczenie, w którym działamy - mówił Łukaszczyk. Dodał, że sprzedaż ze zwałów przez KW mogłaby na dłuższą metę zachwiać nowym programem naprawczym KHW.

- Produkujemy 11 mln t węgla, więc łatwo policzyć, że każdy spadek ceny nawet o symboliczną złotówkę na tonie, stwarza już ogromną stratę dla KHW. System musi się wzajemnie uzupełniać i równoważyć - podkreślił Zygmunt Łukaszczyk, który dobrze ocenił poniedziałkowe spotkanie w sali marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

- Lepiej późno, niż wcale - odpowiedział, pytany o późne, po wielu miesiącach przerwy, wznowienie prac nad strategią. - Lepiej rozmawiać na sali, nawet połykając gorzką pigułkę, niż wyjść z problemami na ulice - dodał.

Łukaszczyk zwrócił też uwagę, żę strategia dla górnictwa w Polsce "to de facto plan dla górnictwa śląskiego, które stanowi 90 proc. sektora".

- Pytanie, czy Śląsk, który został przez górnictwo stworzony, jest w stanie szybko dostosować swój obraz do wymogów, które nam rynek zgotował jeśli chodzi o nadpodaż i niską cenę - pytał retorycznie szef KHW po zakończeniu obrad.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.