Lekkie spadki na Wall Street

Piątkowa (18 sierpnia) sesja na nowojorskich giełdach przyniosła lekki spadki głównych indeksów. W centrum uwagi inwstorów znalazła się rezygnacja z pracy w administracji Białego Domu Steve'a Bannona, strategicznego doradcy prezydenta Donalda Trumpa.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,35 proc. do 21 674,51 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 0,09 proc. do 6216,53 pkt. S&P spadł o 0,18 proc. do 2425,55 pkt.

Na rynki wróciła awersja do ryzyka - w Finlandii i Hiszpanii przeprowadzono zamachy terrorystyczne, a kryzys polityczny w Waszyngtonie rozbudza spekulacje na temat możliwości wdrożenia jakiejkolwiek pro-wzrostowej agendy przez administrację Donalda Trumpa.

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Huckabee Sanders poinformowała, że strategiczny doradca prezydenta Donalda Trumpa Steve Bannon odchodzi ze stanowiska. Sanders powiedziała, że szef kancelarii prezydenta John Kelly i Bannon uzgodnili, że piątek jest ostatnim dniem pracy Bannona jako strategicznego doradcy.

Inwestorzy z niepokojem przyglądają się kolejnym zamachom terrorystycznym w Europie.

W piątek po południu dwie osoby zginęły, a sześć osób zostało rannych w ataku z użyciem noża, do którego doszło w Turku w zachodniej Finlandii. Policja poinformowała, że postrzeliła i zatrzymała domniemanego napastnika.

W piątek nad ranem w nadmorskim Cambrils grupa napastników wjechała samochodem w grupę ludzi i radiowóz, raniąc siedem osób. Policja zabiła pięciu sprawców tego ataku.

Hiszpańskie siły bezpieczeństwa poszukują kierowcy, który w czwartek zamordował 14 osób i zranił ok. 130, taranując je furgonetką w Barcelonie. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie.

Rynki bardziej niepokoi jednak postępująca (samo)izolacja polityczna prezydenta USA Donalda Trumpa, który znalazł się w ogniu krytyki obozu Republikanów i biznesu za spóźnioną i mało stanowczą reakcję na weekendowe zamieszki w Charlottesville.

Uczestnicy obrotu tracą nadzieję na możliwość implementacji przez Biały Dom zapowiadanych obniżek podatków, deregulacji i pakietu infrastrukturalnego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na Wall Street małe zmiany, rynek czekał na wyniki Nvidii

Środa na Wall Street zakończyła się małymi zmianami głównych indeksów. W centrum uwagi inwestorów były najnowsze dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych. Rynek czekał też na publikację wyników kwartalnych przez Nvidię, co nastąpi po zamknięciu sesji.

Państwowy gigant chce kontynuować podwyższanie kapitału zakładowego

Grupa Azoty chce kontynuować proces podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję do około 33,7 mln akcji - poinformowała w środę Grupa. Wiceprezes Azotów Jacek Podgórski wskazał, że emisja jest częścią szerszego planu odbudowy stabilności finansowej Grupy.

Domański o G20: Polska powinna współtworzyć zasady światowego porządku

Minister finansów i gospodarki Andrzej Domański ocenił w środę, że Polska powinna współtworzyć zasady światowego porządku. Jak podkreślił, szansą na to jest uczestnictwo naszego kraju w pracach grupy G20 także w nadchodzących latach, o co zabieg rząd.

Możliwa specustawa w sprawie gigafabryki AI w Polsce

Jeśli projekt gigafabryki AI w Polsce zostałby zaakceptowany przez Komisję Europejską, możliwe będzie stworzenie specustawy, która przyspieszyłaby procedury związane z uruchomieniem centrum mocy obliczeniowej - poinformował PAP wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.