Łaźnia kopalni Rozbark w zupełnie nowej odsłonie

1738335847 laznia

fot: ARC UM Bytom/Arkadiusz Janocha

W maju mają zakończyć się roboty budowlane przy kopalnianej łaźni

fot: ARC UM Bytom/Arkadiusz Janocha

Lokal gastronomiczny Szynk Klub Rozbarski, Izba Rozbarska stylizowana na dawne mieszkanie rozbarskie, a także Izba Tradycji i Nowoczesności oraz lokal handlowo-usługowy. To obiekty, jakie powstaną w odbudowywanym budynku dawnej kopalnianej łaźni KWK Rozbark przy ul. Kilara w Bytomiu. Inwestycja, której wartość przekracza 6,8 mln zł realizowana jest przez Klub Sportowy Skarpa Bytom dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Unii Europejskiej w kwocie prawie 5,8 mln zł - poinformował UM w Bytomiu.

- Odbudowa budynku dawnej kopalnianej łaźni KWK Rozbark to jeden z czterech realizowanych projektów przez KS Skarpę Bytom na terenach dawnej kopalni Rozbark - mówi Dobromir Bujak, prezes Skarpy Bytom. – Obiekt będzie przeznaczony na cele kulturalne, gastronomiczne oraz gospodarcze, ale będzie spełniał także funkcje społeczne. Tym samym jego powstanie uzupełni dotychczasową ofertę, jaka realizowana jest w Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, które powstało w zrewitalizowanych obiektach po dawnej kopalni.

Inwestycja powstaje obok tzw. stróżówki. Powstający obiekt będzie miał powierzchnię prawie 1 tys. mkw. i zostanie odbudowany w pierwotnym stylu z przełomu XIX i XX w. z ceglaną elewacją i stalowymi oknami. Powstanie tam m.in. lokal gastronomiczny i lokale usługowe. Wśród nich będą: Lokal gastronomiczny Szynk Klub Rozbarski, Izba Rozbarska stylizowana na dawne mieszkanie rozbarskie, a także Izba Tradycji i Nowoczesności oraz lokal handlowo-usługowy w odtworzonym budynku wraz z przyległym terenem zielonym. Zakończenie robót budowlanych planowane jest na maj 2025 r.

Kopalnia Węgla Kamiennego Rozbark, dawnej Heinitzgrube została uruchomiona w 1863 r. W 1864 r. rozpoczęło się drążenie dwóch nieistniejących już szybów dawnej kopalni - szybu Prittwitz - po 1945 r. Stalmach oraz Mauve - po 1945 r. Bończyk, dzięki czemu już w 1868 r. ruszyło wydobycie węgla kamiennego w kopalni, której na część pierwszego pruskiego ministra górnictwa nadano w 1883 r. nazwę Heinitzgrube.

Po 1945 r. Heinitzgrube przemianowano na KWK Rozbark. W 1971 r. KWK Rozbark połączona została z kopalnią Łagiewniki, a w 1999 r. KWK Rozbark w wyniku restrukturyzacji górnictwa została przekształcona w Zakład Górniczy Bytom II. Pod taką nazwą kopalnia działała do 2004 r. - wówczas zakład zlikwidowano, a ostatnią tonę węgla kamiennego wydobyto tutaj 31 lipca 2004 r.

Jednym z najciekawszych obiektów po byłej KWK Rozbark jest cechownia, we wnętrzu której Kazimierz Kutz kręcił jedną ze scen z filmu „Sól ziemi czarnej”. Obiekt ten razem z budynkiem administracyjnym w latach 2012-2014 został zrewitalizowany na potrzeby Teatru Tańca i Ruchu Rozbark.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.