KWB „Bełchatów”: Pierwsze odwierty na złożu Złoczew w tym miesiącu
fot: Jarosław Galusek
Po wstrząsie w kopalni „Bełchatów” pod koniec stycznia po odszkodowania zgłosiło się już 2 tysiące mieszkańców okolicznych wiosek i miejscowości
fot: Jarosław Galusek
W październiku minister środowiska utrzymał w mocy decyzję o udzieleniu PGE KWB "Bełchatów" koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złoża węgla brunatnego Złoczew. Kopalnia zamierza w tym miesiącu wykonać pierwsze odwierty we wspomnianym rejonie – poinformował „Polska Dziennik Łóddzki”. Inwestor zapewnia, że do ich wykonania zostaną zatrudnieni okoliczni mieszkańcy.
Od nowego roku KWB „Bełchatów” ma zamiar uruchomić w Złoczewie biuro, w którym będzie można uzyskać wszelkie informację na temat odkrywki i działań podejmowanych przez PGE w tym rejonie. Będą w nim rezydować służby geologiczne spółki oraz pracownicy zajmujący się wykupem gruntów.
Bełchatowska kopalnia, starając się o koncesję na rozpoznanie złoża położonego na terenie gmin: Burzenin, Złoczew, Ostrówek i Lututów, wnioskowała o zajęcie 46,5 kilometra kwadratowego. Zakład zamierza wykonać 280 odwiertów, co 400 metrów każdy. Prace te mają zostać wykonane w przeciągu 3 lat. Dane posłużą inwestorowi na przygotowanie dokumentacji. Na jej podstawie wystąpi o wydanie koncesji na wydobycie węgla. Dopiero po tym fakcie KWB „Bełchatów” rozpocznie wykup gruntów.
Na razie nie wiadomo, na jakich warunkach i za jaką cenę zostaną wysiedleni właściciele ponad 200 gospodarstw. Przedstawiciele kopalni powtarzają jedynie, że negocjacje będą się toczyć indywidualnie.
Niebawem KWB „Bełchatów” ma wybudować kilka kilometrów drogi prowadzącej z Łeszczyna do Złoczewa, która ma służyć mieszkańcom i budowanej kopalni ponieważ po niej będzie się poruszał górniczy sprzęt.