KWB „Adamów” tworzy zbiornik wodny

Czasza zbiornik wladyslawow arc kwb adamow

fot: KWB "Adamów"

Czasza zbiornika Władysławów zaczyna powoli nabierać kształtów

fot: KWB "Adamów"

W ramach działań rekultuwacyjnych KWB „Adamów” powstanie zbiornik wodny Władysławów – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez zakład górniczy.

 

Zbiornik znajdzie się na wyrobisku poeksploatacyjnym odkrywki węgla „Władysławów”. Będzie on zlokalizowany pomiędzy miejscowościami Russocice na południu i Milinów na północy, należącymi do gminy Władysławów. Jego powierzchnia ma wynosić ok. 154 ha.

 

Taki kierunek rekultywacji obszarów pogórniczych, to efekt porozumienia jaki zawarliśmy z władzami gminy Władysławów – mówi Dariusz Orlikowski, prezes KWB „Adamów”. - Prace rewitalizacyjne na tym obszarze obejmować będą wypłycenie wyrobiska, uformowanie jego skarp i napełnienie wodą – dodaje prezes.

 

Obecnie prowadzone są prace mające na celu uformowanie czaszy zbiornika. Mają one wielkie znaczenie ponieważ ten etap robót ma nadać akwenowi ostateczny kształt.


Kolejne działania będą skierowane na umocnienie skarpy zbiornika. W tej fazie wykorzystana zostania metoda biologiczna czyli obsianie terenu trawą oraz częściowe zalesienie. Jezioro, które powstanie w ten sposób będzie rezerwuarem słodkiej wody o pojemności ponad 20 mln m3. Władysławów zostanie napełniony wodą pochodzącą ze studni odwadniających wyrobisko górnicze, a także w sposób naturalny.

 

Poprzednie działania rekultywacyjne KWB „Adamów”, o charakterze wodnym były bardzo udane. Jednym z nich jest zbiornik wodny Przykona, który znalazł uznanie wielu autorytetów w dziedzinie ekologii. Kopalnię za to rozwiązanie rekultywacyjne uhonorowano dwukrotnie nagrodą HITY Wielkopolski w roku 1999 i 2001. Sam akwen wpisał się na trwałe w życie lokalnej społeczności, stając się miejscem rekreacji i wypoczynku.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Orlen przedłuża promocję paliwową do końca wakacji

Orlen przedłuża promocję paliwową. Kierowcy będą mogli zatankować nawet 700 litrów paliwa w obniżonej cenie. Oferta będzie obowiązywać we wszystkie weekendy do końca wakacji.

Miliardy z ETS w worku bez dna. Jak rząd Morawieckiego przejadł pieniądze na transformację

Temat unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) od lat budzi w Polsce ogromne emocje. Przez jednych nazywany „unijnym podatkiem od CO2”, przez innych „klimatyczną kroplówką dla budżetu” – system ten stał się centralnym punktem debaty o polskiej energetyce i kosztach życia. Stał się też tematem protestu związkowego (20 maja w Warszawie) wielu branż, dla których jest kamieniem u szyi. Prezydent Karol Nawrocki proponuje m.in. w jego sprawie przeprowadzić ogólnokrajowe referendum. Problem w tym, że udział w proteście brali też politycy prawicy, którzy za przyjęcie tego systemu odpowiadają, ale próbują to wymazać z publicznej świadomości. Ponad 85-90 proc. z ponad 130 mld zł „rozpłynęło się” w ogólnym worku budżetowym, służąc do finansowania bieżących obietnic politycznych i osłon socjalnych. Na energetykę poszło – 1,3 proc. tej kwoty.

W Górniczej o wynikach JSW i zmianach w Hucie Częstochowa

Co wydarzyło się w pierwszym kwartale tego roku w JSW? Czy górnicy przesiądą się na lokomotywy? Jaka przyszłość maluje się przed Hutą Częstochowa? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek, 22 maja.

Niższy wzrost PKB i wyższa inflacja wpływają na rynek pracy

Niższy wzrost PKB i wyższa inflacja negatywnie wpływają na rynek pracy - napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, ten wpływ będzie także widoczny w roku przyszłym.