KW: zarząd przyjął projekt programu restrukturyzacji

fot: Andrzej Bęben/ARC

Celem emisji jest finansowanie bieżącej działalności gospodarczej Kompanii Węglowej

fot: Andrzej Bęben/ARC

Zarząd Kompanii Węglowej przyjął w czwartek (28 listopada) projekt programu restrukturyzacji spółki do 2020 r. oraz projekt planu techniczno-ekonomicznego na przyszły rok. Ma to być ostatni rok generowania straty na sprzedaży węgla. Planowane są też zmiany w strukturze firmy.

- 2014 rok będzie pierwszym rokiem wdrażania planu restrukturyzacji spółki. Chcielibyśmy przeprowadzić w tym czasie najistotniejsze przekształcenia organizacyjne i strukturalne, a także zmiany w obszarze produkcji, idące w kierunku skoncentrowania wydobycia węgla na ścianach o najlepszych parametrach techniczno-ekonomicznych" - powiedział w czwartek wiceprezes Kompanii Marek Uszko, koordynujący obecnie prace zarządu firmy.

Według wcześniejszych informacji, docelowo może to oznaczać zmniejszenie ilości ścian wydobywczych o około jedną trzecią, a także łączenie ze sobą poszczególnych kopalń. Plan zakłada, że przyszłoroczne wydobycie węgla w Kompanii ma być zbliżone do tegorocznego, rzędu 33 mln ton. W ubiegłym roku kopalnie spółki wydobyły ponad 39 mln ton węgla. Jeżeli w 2014 r. sfinalizowana zostanie sprzedaż kopalni Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej, łączne wydobycie kopalń Kompanii ulegnie dalszemu zmniejszeniu.

Dzięki planowanym zmianom oraz poprawie efektywności Kompania chce odzyskać rentowność i konkurencyjność. Plan zakłada, że jeszcze w przyszłym roku spółka przyniesie stratę na poziomie operacyjnym (na sprzedaży węgla), jednak od 2015 roku ma przynosić zyski. Oprócz zmian organizacyjnych i redukcji zatrudnienia planowane jest również zmniejszenie kosztów pracy. Związkowcy informowali wcześniej o planach likwidacji niektórych świadczeń (np. dopłat do wyposażenia szkolnego dzieci pracowników) oraz zamrożenia płac.

Jak poinformowali przedstawiciele Kompanii, przyjęty w czwartek projekt jest zgodny z zatwierdzonymi przed tygodniem założeniami. W piątek dokument otrzymają rada nadzorcza (do zatwierdzenia) i rada pracowników (do konsultacji), a w przyszłym tygodniu związki zawodowe. W poniedziałek zarząd KW zamierza przedstawić niektóre szczegóły planowanych działań opinii publicznej.

- Chcemy jak najszybciej podjąć rzeczowy, konstruktywny dialog ze stroną społeczną. Dopuszczamy możliwość korekt w projekcie, jeżeli uda się wspólnie wypracować alternatywne rozwiązania, które przyniosłyby podobne skutki w wymiarze techniczno-ekonomicznym - zadeklarował Uszko.

Wiceprezes zapowiedział, że negocjacje ze stroną społeczną zaczną się bardzo szybko - na 5 grudnia na pierwsze rozmowy będą zaproszeni członkowie rady pracowników, a dzień później przedstawiciele organizacji związkowych.

- Liczymy na konstruktywne rozmowy przy stole negocjacyjnym - powiedział wiceprezes.

Przypomniał, że priorytetem działań zarządu jest zapewnienie stabilnych miejsc pracy przez wiele lat.

Po otrzymaniu projektu związkowcy mają podjąć decyzję o wszczęciu sporu zbiorowego w Kompanii. Związki nie godzą się na zwolnienia pracowników administracji (górnicy dołowi mają gwarancję pracy), łączenie kopalń i sprzedaż jednej z nich. W Kompanii działa sztab protestacyjno-strajkowy i obowiązuje pogotowie strajkowe. W środę w kopalniach odbyły się tzw. masówki, podczas których związkowcy przedstawili górnikom swoją ocenę sytuacji w spółce.

Według wcześniejszych informacji, projekt programu restrukturyzacji zakłada m.in. zmniejszenie zatrudnienia w administracji o ponad tysiąc osób, sprzedaż kopalni Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej, a także łączenie kopalń i tworzenie spółek z zakładów dotychczas wchodzących w skład KW. Docelowo w strukturze KW miałoby pozostać 7 kopalń.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.