KW: raport MAE o sytuacji na rynku węgla (GALERIA)

fot: Jarosław Galusek/ARC

Raport MAE został przedstawiony w siedzibie Kompanii Węglowej w Katowicach.

fot: Jarosław Galusek/ARC

+7 Zobacz galerię

Galeria
(10 zdjęć)

Średniookresowa prognoza sytuacji na rynku węgla była tematem raportu Międzynarodowej Agencji Energii, który zaprezentowany został w poniedziałek 11 marca w Kompanii Węglowej. W imieniu MAE raport przedstawił Carlos Fernandez Alvarez, starszy analityk ds. węgla w Dyrektoriacie Rynków i Bezpieczeństwa Energetycznego.

Raport MAE, agencji powołanej do życia w 1974 roku dla promowania idei bezpieczeństwa energetycznego oraz sporządzania raportów analizujących sytuację na rynku surowców energetycznych, został zaprezentowany w Kompanii Węglowej już po raz drugi.

- Myślę, że dobrą tradycją stało się, że corocznie w Kompanii Węglowej spotykamy się, żeby usłyszeć prezentację raportu tak żywotnie dotyczącego tego wszystkiego, czym zajmujemy się na co dzień - przywitała gości Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Kompanii Węglowej.

Wśród wniosków sformułowanych przez Carlosa Fernandeza Alvareza, znalazło się stwierdzenie, iż popyt na węgiel, napędzany przez energetykę spoza grupy państw OECD, do 2017 r. będzie rósł, zbliżając się do poziomu popytu na ropę naftową. Alvarez zasygnalizował także, że w USA wzrost wydobycia gazu łupkowego powoduje spadek zużycia węgla, który eksportowany jest do krajów europejskich. Prognozował także, że zjawisko przechodzenia z gazu na węgiel w Europie osiągnie apogeum w 2013 r. Zgodnie z tendencją wskazaną w ubiegłorocznym raporcie MAE, Chiny prześcigają pod względem zużycia węgla resztę świata, natomiast Indie stają się największym importerem tego surowca drogą morską.

- Raport jest dowodem na to, że Polska aktywnie wykorzystuje swoje członkowstwo w MAE już od sześciu lat. Zaangażowanie środków i ekspertów z całego świata pozwalają na stwierdzenie, że przedstawiane przez MAE analizy i prognozy są wiarygodne. My w Polsce musimy jeszcze raz przeanalizować naszą Politykę energetyczną do 2030 w perspektywie do roku 2050. Jak wszyscy wiemy, nasze zobowiązania w stosunku do UE obligują nas do wyłączania naszych bloków energetycznych: 5 tys. MW do roku 2015 i kolejnych w perspektywie następnych pięciu lat. Trzeba więc podjąć decyzję ile węgla będziemy potrzebowali w perspektywie kolejnych lat. W imieniu Ministerstwa Gospodarki zwróciłem się do Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej z prośbą o wiarygodną analizę wykonaną przez sektor. To w znaczący sposób ułatwi modernizację polityki energetycznej - powiedział po prezentacji prof. Maciej Kaliski, dyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki.

W galerii: Prezentacja raportu MAE w siedzibie Kompanii Węglowej 11 marca 2013 r. (zdjęcia Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.

Ile wyniesie wzrost PKB w 2026 roku? Prognoza PKO BP

Wzrost PKB w 2026 r. wyniesie 3,5 proc., a w 2027 r. spowolni do 2,8 proc. ze względu na spadek inwestycji po zakończeniu Krajowego Planu Obudowy - prognozują ekonomiści banku PKO BP.

20 nowych tramwajów do końca sierpnia na śląskich torach

Tramwaje Śląskie dostały 136 mln złotych z KPO. Pozwoli to na zakup 20 nowoczesnych wagonów.