KW: latem umowa z partnerem do budowy elektrowni

fot: Jarosław Galusek/ARC

Nieczynna kopalnia Czeczott od czterech lat pełni funkcję studni głębinowej

fot: Jarosław Galusek/ARC

Umowa spółki z partnerem, wybranym do wspólnej z Kompanią Węglową budowy elektrowni węglowej na Śląsku, powinna zostać podpisana w czerwcu tego roku - poinformowała we wtorek (19 marca) prezes Kompanii Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Podczas katowickiej konferencji "Coaltrans Polska" prezes powiedziała, że obecnie potencjalni partnerzy, których zgłosiło się sześciu (jak podano wcześniej, są to firmy z Chin i Korei Południowej - PAP) są w trakcie składania ostatecznych dokumentów ofertowych. Potem nastąpi wybór partnera, a w czerwcu - podpisanie umowy spółki.

Strzelec-Łobodzińska przypomniała, że elektrownia, będąca wspólnym projektem KW i inwestora, ma powstać do 2019 roku na terenie dawnej kopalni Czeczott w Woli k. Pszczyny. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 1,5 mld euro. Zakładana rentowność projektu to ok. 10 proc.

Jeżeli ponad 51 proc. udziałów w spółce będzie miał partner z UE, budowę może przyspieszyć zwolnienie z procedur ustawy o zamówieniach publicznych.

Elektrownia ma zużywać ok. 2,5-3,5 mln ton węgla rocznie i produkować ok. 5-7 terawatogodzin energii na rok.

Prezes przypomniała, że budowa elektrowni to jeden z dwóch dużych projektów inwestycyjnych KW, obok planu budowy na Lubelszczyźnie nowej kopalni węgla kamiennego. W kwietniu rozpoczną się odwierty badawcze w złożu Pawłów, na którego rozpoznanie spółka dostała koncesję resortu środowiska.

- Na podstawie wyników tych ośmiu odwiertów zostaną podjęte ostateczne decyzje o budowie kopalni, jednak obecnie nie wskazuje na to, aby ten projekt był zagrożony" - powiedziała Strzelec-Łobodzińska.

Przypomniała, że budowa kopalni ma potrwać ok. 10-11 lat i kosztować ok. 3,7-4 mld zł. Zakład ma wydobywać ok. 5 mln ton węgla rocznie i zatrudnić ok. 2 tys. pracowników.

- Jeżeli nie będziemy inwestować, to będziemy tkwić w tym kryzysie, który uwidocznił się w ostatnim czasie. Inwestycje pozwalają na to, żeby z tego kryzysu wychodzić - podsumowała prezes Kompanii.

Zalety lokalizacji kopalni w lubelskim zagłębiu węglowym to m.in. niski stopień urbanizacji terenów, długie wybiegi ścian i poziome położenie złóż, co ułatwia eksploatację. Łatwiejsze są też warunki geologiczne, nie ma uskoków tektonicznych. Złożom węgla nie towarzyszy metan.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.