fot: Jarosław Tondos
fot: Jarosław Tondos
Nadrzędnym celem strategii Kompanii jest zwiększenie mocy produkcyjnych, tak aby w 2015 roku można było - w przypadku takiej potrzeby - wydobywać ok. 49 mln ton węgla – twierdzi prezes KW.
- W 2009 roku nakłady inwestycyjne KW SA mają wynieść 1 mld 150 mln zł, w 2010 roku 1 mld 250 mln zł, natomiast w 2011 roku 1,5 mld zł. A później do końca 2015 roku te nakłady mają być na poziomie 1 mld 100 mln zł – powiedział Mirosław Kugiel w rozmowie z „Gazetą Prawną”, podkreślając, że KW główny nacisk będzie kłaść na realizację robót przygotowawczych, na udostępnienie nowych poziomów.
- Chodzi tu o inwestycje w złoże, w nowe poziomy i wyrobiska oraz inwestycje w pogłębianie szybów. Dochodzi wymiana parku maszynowego na maszyny wysokowydajne, bazujące na nowoczesnych technologiach. Oczywiście również nakłady na bezpieczeństwo pracy będą wzrastać – podkreślił Kugiel w rozmowie z „Gazetą Prawną”.
Zdaniem prezesa, Kompania Węglowa zamierza pozyskać środki na zaplanowane inwestycje w oparciu o rynek krajowy.
- Nasze prognozy zakładają, że na rynku krajowym będziemy sprzedawać ok. 40 mln ton węgla. Natomiast na rynkach zagranicznych w ciągu najbliższych trzech, czterech lat będziemy lokować nie więcej niż 4 mln ton węgla. A zatem stabilizacja funkcjonowania firmy ma wynikać z relacji na rynku krajowym. To daje gwarancję, że przy prawidłowych relacjach kosztów i cen można będzie realizować wszystkie zadania, które sobie wyznaczyliśmy – podkreślił Kugiel.