Kurs EUR/PLN powinien poruszać się w przedziale 4,50-4,55

fot: ARC

Poziom przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw po raz pierwszy, i to znacznie, przebił poziom 5,5 tys. zł

fot: ARC

- Rośnie niepokój związany z dalszym rozwojem pandemii, dlatego w kolejnych dniach kurs EUR/PLN powinien poruszać się w przedziale 4,50-4,55 - oceniła główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Jak dodała, rentowności 10-latek mogą nadal spadać w kierunku 1,20 proc.

- Na rynkach finansowych rośnie niepokój związany z dalszym rozwojem pandemii, która ponownie nabiera rozpędu. Negatywny sentyment inwestorów do ryzyka widać także na rynku walutowym, a najlepiej obrazuje go sytuacja eurodolara. We wtorek dolar umocnił się w stosunku do euro i w środę kurs EUR/USD pozostaje przy wczorajszych poziomach. Spodziewam się, że w kolejnych dniach EUR/USD będzie szedł w dół, w kierunku 1,17 - powiedziała Monika Kurtek.

Według ekonomistki, awersja inwestorów do ryzyka wynika także z niepewność związanej z wprowadzeniem pakietu stymulacyjnego dla amerykańskiej gospodarki.

- Na kurs EUR/PLN w najbliższym czasie nadal będzie wpływał negatywny sentyment inwestorów do ryzykownych aktywów. Dlatego w kolejnych dniach eurozłoty powinien poruszać się w przedziale 4,50-4,55. Dużo bardziej realne staje się także, że IV kwartał, ze względu na rozwój pandemii, będzie słabszy w krajowej gospodarce niż zakładają to obecne prognozy ekonomistów, co negatywnie odbija się na złotym - dodała.

W środę kurs EUR/PLN wzrósł o ok. 2 grosze względem poziomów notowanych we wtorek wieczorem, do 4,5114.

RYNEK DŁUGU

"Jeśli chodzi o obligacje skarbowe, to na rynkach bazowych, czyli w USA i Niemczech, mamy spadki rentowności. W tym samym kierunku podążają także krajowe papiery dłużne. Choć krótki koniec krzywej rentowności jest w miarę stabilny, to nadal jest potencjał do spadku rentowności na papierach o dłuższym okresie zapadalności" - oceniła Monika Kurtek.

"W kolejnych dniach krajowe 10-latki mogą nadal tracić na rentowności i powinny zmierzać w kierunku 1,20 proc. Na rynkach bazowych także spodziewam się spadków rentowności, co związane jest z ciągle rosnącym ryzykiem wprowadzania różnych form lockdownu w poszczególnych krajach w Europie" - dodała.

Narodowy Bank Polski odkupił na środowym przetargu outright buy 3 serie obligacji za 1,32 mld zł, z czego papiery BGK za 1,15 mld zł - wynika z danych NBP na platformie Bloomberg. Przed przetargiem NBP deklarował odkup 4 serii papierów za maksymalnie 3 mld zł.

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,717 proc. (-1 pb), a niemieckich -0,583 proc. (-2,8 pb).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.