Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 768.90 USD (+0.47%)

Srebro

77.68 USD (+0.86%)

Ropa naftowa

98.26 USD (-1.04%)

Gaz ziemny

2.68 USD (-0.37%)

Miedź

6.03 USD (+0.12%)

Węgiel kamienny

104.15 USD (+4.25%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 768.90 USD (+0.47%)

Srebro

77.68 USD (+0.86%)

Ropa naftowa

98.26 USD (-1.04%)

Gaz ziemny

2.68 USD (-0.37%)

Miedź

6.03 USD (+0.12%)

Węgiel kamienny

104.15 USD (+4.25%)

Kultura: w kopalniach Morii, w kopalni Guido

fot: ARC

Mithril to lekki metal, wytrzymalszy od stali, wydobywany przez krasnoludów w kopalniach Khazad-dûm, używany do wyrobu zbroi (oczywiście w sagach Tolkiena)

fot: ARC

Już tylko miesiąc pozostał do II Konwentu Fantastyki „Ruda Mithrilu”. Organizatorzy imprezy zapowiadają prawie 100 godzin atrakcji rozmieszczonych w pięciu salach. Wśród spodziewanych gości znaleźli się znani pisarze –  m.in. Andrzej Pilipiuk, Robert M. Wegner czy Jakub Ćwiek. Zlotowi miłośników SF towarzyszyć będzie hasło: „W kopalniach Morii”. Rudzki konwent zawita też do Zabrza, gdzie zaplanowano okolicznościowe podziemne koncerty w zabytkowej kopalni Guido.

- Wydarzenie jest skierowane nie tylko do zagorzałych pasjonatów fantastyki. Zapraszamy również osoby, które w tej tematyce dopiero stawiają swoje pierwsze kroki oraz tych, którzy dotychczas tylko o fantastyce słyszeli – podkreśla Marcin Tomkiewicz z rudzkiego Stowarzyszenia Klub Fantastyki „Ruda Mithrilu”, które wraz z Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej organizuje konwent.

Konwent Fantastyki „Druga Ruda Mithrilu: W kopalniach Morii” odbędzie się w dniach 28 – 29 stycznia 2017 r. Podobnie jak podczas tegorocznej edycji, będzie można spodziewać się spotkań autorskich, możliwości zagrania w gry planszowe i karciane, sesji RPG, LARP (Live Action Role Playing), konkursów i turniejów (na czele z konkursem cosplay), wykładów, prelekcji oraz stoisk wystawców. Program z kompletną listą atrakcji ma zostać zaprezentowany do 8 stycznia 2017 r.

Każdy uczestnik weźmie udział w zabawie, polegającej na gromadzeniu... rudy mithrilu.

- Mithril jest metalem wymyślonym przez J.R.R. Tolkiena – wyjaśnia Marcin Tomkiewicz. - Wydobywa się go, tak jak i inne metale, w formie rudy i właśnie takie rudy będzie można zebrać bądź wygrać przez cały czas trwania konwentu, a później wymienić na atrakcyjne nagrody.

Pewną ilość rudy mithrilu każdy uczestnik otrzyma już na starcie imprezy, kolejne będzie zdobywał odwiedzając rozmieszczone na terenie konwentu miejsca oraz biorąc udział w konkursach i zabawach.

Uczestnictwo w konwencie zapowiedziało wielu znanych pisarzy, tworzących literaturę fantasy i science-fiction; m.in.: Andrzej Pilipiuk - znany m.in. z kultowego dla wielu czytelników cyklu o Jakubie Wędrowyczu, Robert M. Wegner – autor „Opowieści z meekhańskiego pogranicza”, Jakub Ćwiek – twórca cyklu „Kłamca” czy Marcin Przybyłek – autor serii „Gamedec”. Na scenie Miejskiego Centrum Kultury wystąpi również młody polski zespół folkmetalowy Cronica.

Konwent zawita też do sąsiedniego Zabrza, gdzie zaplanowano koncerty w zabytkowej kopalni „Guido”.

– 27 stycznia wystąpi Percival, a 28 stycznia Żywiołak. Koncertów na poziomie 320 metrów pod ziemią fani muzyki folk po prostu nie mogą przegapić! – zachęca Marcin Tomkiewicz.

Percival to najpopularniejszy polski zespół folkowy. Ich muzyka ilustruje największy hit polskiej branży gier komputerowych – trzecią część serii „Wiedźmin”, opartej na twórczości Andrzeja Sapkowskiego. Do stworzenia ścieżki dźwiękowej tej gry wykorzystana została muzyka instrumentalna Roberta Jaworskiego, lidera Żywiołaka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Bebok Mobilok pilnuje Politechniki Śląskiej

Przy wejściu głównym do kampusu Politechniki Śląskiej w Katowicach uroczyście odsłonięto figurkę Mobiloka. To symbol nowoczesności, wiedzy i inżynierskiej pasji zakorzenionej w śląskiej tradycji. To wyjątkowe połączenie naszego lokalnego dziedzictwa z przyszłością, którą wspólnie tworzą nauka, innowacje i młodzi ludzie.

Wygrali licytację WOŚP i zjechali do szybu Grzegorz

Był to drugi taki zjazd w tym miesiącu w Południowym Koncernie Węglowym. Tym razem szyb Grzegorz. Wcześniej zwycięzcy licytacji WOŚP gościli również w Zakładzie Górniczym Janina. Oba wydarzenia pozwoliły uczestnikom poznać specyfikę pracy zakładów górniczych od strony technicznej oraz organizacyjnej.

Wincenty Pstrowski: "Kto wyrobi więcej ode mnie?" Górnik, symbol epoki i ofiara systemu

Katowicki Instytut Pamięci Narodowej przypomina, że 18 kwietnia minęła kolejna rocznica śmierci Wincentego Pstrowskiego. Zmarł  w 1948 r. w Krakowie. Górnik, rębacz dołowy i jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli propagandy pracy w Polsce Ludowej.

Górny Śląsk nie pęka przed gigantami. Szalone remisy Górnika i GKS-u

W minionej kolejce śląskie zespoły stanęły przed niezwykle trudnymi wyzwaniami. Wiele z nich rywalizowało na wyjeździe lub mierzyło się z faworytami ligi. Choć żadna z ekip z naszego regionu nie odniosła zwycięstwa, z pewnością nie można mówić o rozczarowaniu. Mecze Górnika Zabrze i GKS-u Katowice dostarczyły kibicom ogromnych emocji i niespodziewanych zwrotów akcji.