Kujawsko-pomorskie: węgiel najdroższy od ponad 20 lat

fot: Maciej Dorosiński

Państwowe Składy Węgla miały gwarantować „uczciwą" cenę, ale tak czy siak musiałyby doliczyć do niej obciążenia podatkowe (VAT i akcyza), koszty transportu oraz marżę handlową. Tak jak zwykli sprzedawcy...

fot: Maciej Dorosiński

Rosną ceny węgla w województwie kujawsko-pomorskim, według sprzedawców ten polski jest najdroższy od ponad 20 lat. Wskazują, że w składach zapasy są małe, spodziewają się, że tona kostki węglowej już niedługo będzie kosztować ponad 1000 zł.

- Jeszcze mamy troszeczkę zapasów, ale już słyszymy od swoich dostawców, że jest duży problem z dostępnością węgla. Ceny są już wyższe niż w ubiegłym roku, a dalsze wzrosty są nieuniknione - powiedział PAP właściciel składu węgla Węglokoks-Bis w Toruniu Paweł Frankowski.

Kostka węglowa już kosztuje 50 zł więcej niż dwanaście miesięcy temu, a po kolejnej dostawie będzie to wzrost cen o 150 zł.

"Z innych krajów często gorszej jakości"
- My sprzedajemy tylko polski węgiel. Ekogroszek w tej chwili kosztuje 850 zł, a kostka węglowa 950 zł, a już za chwilę będzie musiała kosztować 1050 zł. Przez lata kopalnie były nierentowne, zamykane, więc tego węgla nie ma tyle, ile potrzeba. Stąd wzrost cen. Można bez problemu w naszym regionie kupić węgiel z innych krajów. Jego cena jest o ok. 150 zł niższa za tonę. Często jest on gorszej jakości - dodał Frankowski.

Z jego doświadczenia wynika, że niektórzy klienci od lat kupują importowany, tańszy węgiel.

"Od lat 90. nie było tak wysokich cen węgla"
- Póki co nie zanotowałem spadku sprzedaży w tym roku. Ten skład otwierał jeszcze mój ojciec w połowie lat 90. Od tamtego czasu, a przecież minęło już ponad 20 lat, nie było tak wysokich cen węgla - wskazał Frankowski.

Inni sprzedawcy podkreślają również, że jest problem z kupnem polskiego węgla.

Importowany mają, nie powiedzą skąd
- Najwięcej podrożał ekogroszek, bo najwięcej się go obecnie sprzedaje. U mnie workowany można kupić za 850 zł - powiedział PAP właściciel mniejszego składu przy ul. Łukowej. W innym punkcie sprzedaży w mieście mają na stanie węgiel importowany. Nie chcą wskazać z jakiego kraju, zasłaniając się tajemnicą handlową. Cena detaliczna groszku to 620 zł, kostki węglowej 730 zł, a ekogroszku wysokokalorycznego 780 zł.

"Będzie mniej węgla i będzie droższy"
Właściciel składu węgla w Bydgoszczy, przy ul. Chodkiewicza, Jan Stodolski powiedział, że handlem węgla zajmuje się od początku lat 90. zeszłego wieku i tak złego okresu jeszcze nie było. Spodziewa się, że w najbliższym czasie sytuacja będzie jeszcze gorsza, będzie mniej węgla i będzie droższy.

- Były oczywiście zawirowania na rynku, brakowało węgla i rosły ceny, ale po krótkim czasie wszystko jakoś się wyrównywało. Ostatnio węgiel, w zależności od gatunku, zdrożał 40-50 zł za tonę. Jeszcze trochę wcześniej cena miesięcznie wzrastała 10-15 zł za tonę. W porównaniu z ostatnim okresem zimowym ceny wzrosły mniej więcej o 80-100 zł za tonę - podkreślił Stodolski.

Obecnie w jego składzie węgiel kosztuje: kostka - 820 zł/t, orzech - 780 zł/t, groszek - 720 zł/t, ekogroszek - 960 zł/t. Za 50-kilogamowy worek węgla orzech trzeba zapłacić 46 zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.