Kugiel: Kompania Węglowa chce wydobyć w br. 45 mln ton węgla
fot: Jarosław Tondos
fot: Jarosław Tondos
- Zakładamy, że w tym roku wydobycie węgla wyniesie 45 mln ton. Wcześniej planowaliśmy wydobycie na poziomie 47 mln ton, ale z powodu awarii w dwóch naszych kopalniach wydobycie będzie niższe - powiedział prezes podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.
W przyszłym roku wydobycie ma być na podobnym poziomie jak w roku bieżącym, czyli ok. 45 mln ton.
Spółka zapowiada też zmniejszenie eksportu węgla do 5,5 mln ton w tym roku.
- W całej branży obserwujemy zmniejszenie wydobycia, co wynika głównie z braku inwestycji. Nie ma jednak zagrożenia, by energetyka zawodowa nie dostała wymaganych dostaw węgla - ocenił prezes.
Węgiel, który pierwotnie miał być wyeksportowany, trafi na rynek krajowy.
- Sądzimy, że wyeksportujemy w tym roku 5,5 mln ton wobec 8 mln ton planowanych wcześniej - powiedział Kugiel.
Do 2015 roku KW planuje wydać na inwestycje minimum 9 mld zł.
- Zaplanowaliśmy inwestycje na minimum 9 mld zł do 2015 roku, co pozwoliłoby na wydobycie rzędu 48-49 mln ton rocznie - zapowiedział prezes.