Która polska uczelnia to kuźnia prezesów?

1545295867 aghfotksafagh

fot: KSAF AGH

W rankingu „Kuźnia prezesów” Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zajęła trzecie miejsce

fot: KSAF AGH

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zajęła trzecie miejsce w rankingu „Kuźnia prezesów” dziennika Rzeczpospolita. Analiza karier 570 szefów największych przedsiębiorstw w Polsce pokazała, że 6,11 proc. prezesów to absolwenci AGH - poinformowała portal netTG.pl Natalia Bujak z Biura Prasowego AGH.                          

Na czele tegorocznego zestawienia uplasowała się Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, a tuż za nią Politechnika Warszawska. Z uczelni krakowskich w rankingu znalazły się jeszcze Uniwersytet Ekonomiczny (8. miejsce), Politechnika Krakowska (19. miejsce) oraz Uniwersytet Jagielloński (21. miejsce). 

Absolwenci Akademii Górniczo-Hutniczej od wielu lat zajmują czołowe stanowiska w firmach. Prezesem firmy Comarch, a jednocześnie absolwentem AGH jest prof. Janusz Filipiak. Dyplom AGH mają również Krzysztof Pawiński - szef Grupy Maspex, Tomasz Adamus – prezes firmy MetLife TFI, Sławomir Obidziński - szef Węglokoksu, Józef Siwiec - prezes Zakładów Magnezytowych ROPCZYCE SA czy Jerzy Berger - prezes Zakładu Odmetanowania Kopalń ZOK. 

- Bardzo cieszy nas wysoka pozycja AGH w rankingu „Kuźnia prezesów” - mówi rektor AGH, prof. Tadeusz Słomka.

- Akademia Górniczo-Hutnicza od zawsze odznaczała się wysoką jakością kształcenia w wielu dziedzinach. Stąd duża liczba absolwentów, którzy obecnie zajmują prestiżowe stanowiska. AGH wciąż dostosowuje swój program kształcenia do oczekiwań pracodawców, a nasi studenci otrzymują program studiów odnoszący się do zapotrzebowania rynku pracy - dodał Słomka. 

Ostatnie badanie losów zawodowych absolwentów AGH pokazało, że 79 proc. z nich podjęło pracę zgodną lub częściowo zgodną z wykształceniem. Zdecydowana większość, bo aż 89 proc. ankietowanych absolwentów AGH pracuje bądź prowadzi działalność gospodarczą, a aż 68 proc. z nich zostało zatrudnionych jeszcze przed ukończeniem studiów. Spośród pracujących ankietowanych, prawie 56 proc. otrzymało więcej niż jedną propozycję zatrudnienia. Osoby, które ukończyły studia w AGH, osiągają też satysfakcjonujące wynagrodzenie. Powyżej 5500 zł brutto zarabiało 16,6 proc. absolwentów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.