Kluczowym celem nawiązanej w ostatnim czasie współpracy jest wsparcie rozwoju potencjału polskiego przemysłu w obszarze e-mobility

fot: Maciej Dorosiński

Sieć Taurona w południowej Polsce składa się z 87 stacji ogólnodostępnych

fot: Maciej Dorosiński

Przyspieszenie elektryfikacji floty samochodów oraz wsparcie inwestycji służących elektromobilności, wdrażania nowych technologii, a także badań i rozwoju w tej sferze - to niektóre obszary współpracy Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Kluczowym celem nawiązanej w ostatnim czasie współpracy jest - jak podano we wtorkowym komunikacie - wsparcie rozwoju potencjału polskiego przemysłu w obszarze e-mobility. Współpraca obejmie również m.in. partnerstwo merytoryczne oraz wspólne działania na rzecz przystosowania kadry pracowniczej do nowych trendów na rynku motoryzacyjnym - wskazują przedstawiciele stron porozumienia.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych jest organizacją zajmującą się m.in. kreowaniem rynku elektromobilności i paliw alternatywnych w Polsce. KSSE należy do największych stref ekonomicznych w Polsce; w ostatnim rankingu ośrodka fDi Intelligence została uznana za najlepszą - pod kątem oferty dla inwestorów - w Europie i czwartą na świecie.

Na terenie KSSE realizowanych jest wiele przedsięwzięć z obszaru elektromobilności - w Jaworznie ma powstać fabryka polskich aut elektrycznych Izera, a zakłady Stellantis w Tychach już wytwarzają samochody m.in. z napędem elektrycznym. W Dąbrowie Górniczej zainwestował koreański koncern SK Innovation, dostarczający separatory baterii wykorzystywanych w pojazdach zeroemisyjnych.

60 proc. inwestycji na terenie KSSE to firmy z sektora motoryzacyjnego. Z inicjatywy Strefy od dekady działa klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing, który powstał na rzecz ciągłego rozwoju przedsiębiorstw z branży motoryzacyjnej oraz procesów zaawansowanej technologii, w tym właśnie z obszaru elektromobilności - podkreślił prezes Strefy Janusz Michałek.

Branża automotive odpowiada obecnie za ok. 8 proc. polskiego PKB i 13,5 proc. rocznego eksportu. W sektorze motoryzacyjnym w Polsce pracuje 490 tys. osób, czyli 7,6 proc. pracowników zatrudnionych w przemyśle. Motorem napędowym branży są dostawcy części - Polska zajmuje 10. miejsce na liście największych eksporterów podzespołów na świecie z wartością eksportu na poziomie 12,3 mld dol. Przedstawiciele PSPA szacują, że do 2035 r. branża elektromobilności może wytworzyć nawet 5 proc. krajowego PKB.

Wobec globalnych zmian polegających na odchodzeniu od napędów konwencjonalnych na rzecz elektrycznych musimy sprawić, że sektor motoryzacyjny utrzyma silną pozycję w krajowej gospodarce - skomentował dyrektor zarządzający PSPA Maciej Mazur.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje zasięgiem woj. śląskie i sześć powiatów woj. opolskiego. Działa w niej 600 przedsiębiorstw, które zainwestowały ok. 44 mld zł i stworzyły ok. 100 tys. miejsc pracy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.