Krzysztof Tchórzewski skomentował wizytę prezedenta w USA pod kątem budowy energetyki jądrowej

fot: Maciej Dorosiński

Emisji gazów cieplarnianych nie jesteśmy w stanie zredukować bez energetyki jądrowej - ocenił Krzysztof Tchórzewski

fot: Maciej Dorosiński

Minister energii Krzysztof Tchórzewski pytany w środę w Sejmie o to, czy spodziewa się przełomu w sprawie polskiego programu jądrowego po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w USA powiedział, że jest tu spora wola współpracy ze strony Stanów Zjednoczonych.

- Jest spora wola Stanów Zjednoczonych, żeby współpracować z Polską w zakresie programu jądrowego. (...) My w tej dziedzinie jesteśmy dosyć otwarci. Ja informowałem na spotkaniach ministrów energii o tym, że Polska poszukuje nie tylko technologii, ale i partnerów - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski pytany, czy spodziewa się przełomu po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych w kontekście polskiego programu energetyki jądrowej.

- Chcemy technologię wraz z partnerem, który by zechciał uczestniczyć do 49 proc. w takim przedsięwzięciu jądrowym, ale w przedsięwzięciu nie jednego bloku, tylko docelowym na 20 lat, w budowie od 6 do 9 bloków jądrowych - poinformował Tchórzewski.

- Te rozmowy dotyczą szerszego grona, ale największe zainteresowanie w tej sprawie jest ze strony Stanów Zjednoczonych - dodał. Minister podkreślił, że "różnego rodzaju misje gospodarcze przyjeżdżają i sprawdzają, w jaki sposób to może być u nas realizowane".

- Taką deklarację rząd Polski złożył Komisji Europejskiej, że będziemy szli w kierunku programu jądrowego, w związku z tym, że KE notyfikowała nam pomoc publiczną i zgodziła się na to, żeby energetyka węglowa w Polsce funkcjonowała jeszcze przez dziesiątki lat - powiedział.

Minister podkreślił, że Polska musi obniżyć emisje gazów cieplarnianych do atmosfery.
- Tego nie jesteśmy w stanie osiągnąć w tej części energetyki konwencjonalnej (...) nie jesteśmy w stanie osiągnąć bez energetyki jądrowej - ocenił.

Minister dodał, że prowadzone są intensywne działania związane z Odnawialnymi Źródłami Energii (OZE).

- Dosyć intensywnie w tej dziedzinie działamy w kierunku możliwości także wyjścia i na morze i co można - na lądzie. (...) Tutaj też nastawienie społeczeństwa zmienia się - powiedział Tchórzewski.

Poinformował, że jeśli chodzi o fotowoltaikę, to "zgłaszane są możliwości".
- Cieszę się, że dużo ze Śląska - mówił.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.