Krzysztof Tchórzewski nie widzi podstawy, aby spółki dystrybucyjne występowały z wnioskami o podwyższenie taryfy dystrybucyjnej

fot: Maciej Dorosiński

Rozporządzenie wykonawcze do ustawy o cenach energii będzie wydane po zamknięciu procesu legislacyjnego - zapowiedział Krzysztof Tchórzewski

fot: Maciej Dorosiński

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski nie widzi podstaw, by dystrybutorzy energii elektrycznej wystąpili o wzrost opłat dystrybucyjnych w 2019 r. - poinformowało w środę PAP Ministerstwo Energii.

"Biorąc pod uwagę szacowaną wysokość wskaźnika wzrostu cen i usług w 2018 r. oraz fakt zmniejszenia o 95 proc. opłaty przejściowej, nie widzę podstawy, aby spółki dystrybucyjne występowały do URE z wnioskami o podwyższenie taryfy dystrybucyjnej w stosunku do 2018 r." - podkreślił Tchórzewski w przekazanem PAP oświadczeniu.

Sejm pracuje nad projektem nowelizacją ustawy ws. cen prądu, który ogranicza ustalanie cen tylko do energii elektrycznej, natomiast znosi zawarte w ustawie z 28 grudnia 2018 r. ustawowe ustalenie stawek opłat dystrybucyjnych i przesyłowej. Projekt, utrzymując ceny energii, usuwa zapis dotyczący utrzymania stawek za dystrybucję i przesył energii elektrycznej na poziomie z 31 grudnia 2018 r. Zastrzeżenia do tego rozwiązania miała Komisja Europejska, wskazując, że tylko regulator - Prezes URE - ma prawo ustalać te opłaty w zatwierdzanych przez siebie taryfach.

Projekt nowelizacji trafił do Sejmu jako poselski. "Cieszy nas inicjatywa poselska, ponieważ propozycje są zgodne z oczekiwaniami Komisji Europejskiej oraz odpowiadają na uwagi zgłaszane przez przedsiębiorców i Urząd Regulacji Energetyki" - oświadczył Tchórzewski. Minister energii zaznaczył jednocześnie, że rozporządzenie wykonawcze do ustawy o cenach energii "będzie wydane po zamknięciu procesu legislacyjnego nowelizacji poselskiej".

Drugie czytanie projektu jest zaplanowane na środę wieczór.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

5 sierpnia ostatni dzień. Nasze dokumenty mogą stracić ważność

Ministerstwo cyfryzacji przypomina użytkownikom aplikacji mObywatel o aktualizacji certyfikatów dokumentów. Termin mija 5 sierpnia.

Druga edycja TAURON Biegu Nowej Energii w Parku Śląskim. Będą biegi, nordic walking i atrakcje dla rodzin

TAURON Bieg Nowej Energii wraca do Parku Śląskiego. Druga edycja wydarzenia odbędzie się 26 września 2026 r. i ponownie połączy bieganie, nordic walking oraz rodzinny wypoczynek w jednej z najbardziej rozpoznawalnych przestrzeni rekreacyjnych w regionie.

Na farmach fotowoltaicznych pasą się owce. Pracują zamiast kosiarek

Około 200 owiec pomaga utrzymać odpowiednią wysokość roślinności na farmach fotowoltaicznych Eurowind Energy w województwie wielkopolskim. Rozwiązanie umożliwia równoległe wykorzystanie terenów do produkcji energii odnawialnej i działalności rolniczej.

To się dzieje! Elektrownie Kozienice i Połaniec ograniczyły pracę z powodu niskiego stanu Wisły

Należące do Enei elektrownie w Kozienicach i Połańcu ograniczyły pracę w związku z niskim stanem wody w Wiśle. Spółki z grupy Enea na bieżąco monitorują sytuację - poinformowali PAP przedstawiciele firmy.