Kraków: ZEUS nadal najszybszy w Polsce...

1340111503 superkomputer zeus agh

fot: AGH

Superkomputer Zeus jest nadal najwydajniejszym tego typu urządzeniem w Polsce i jedynym komputerem z naszego kraju sklasyfikowanym w pierwszej setce globalnego zestawienia

fot: AGH

Na opublikowanej w poniedziałek (23 czerwca) w Lipsku (Niemcy) prestiżowej liście TOP 500 - najpotężniejszych komputerów na kuli ziemskiej - superkomputer ZEUS z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH uplasował się na 176. pozycji na świecie.

Superkomputer z AGH jest zatem nadal najwydajniejszym tego typu urządzeniem w Polsce.

Ranking najlepszych maszyn obliczeniowych na świecie publikowany jest dwa razy do roku. ZEUS z ACK CYFRONET AGH po raz dziewiąty z rzędu został najmocniejszym komputerem w naszym kraju.

W pierwszej pięćsetce znalazł się jeszcze jeden polski superkomputer z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego (277 miejsce). Czołowe miejsca zajmują tradycyjnie maszyny obliczeniowe z Chin, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Japonii.

Klaster ZEUS jest przeznaczony do obliczeń naukowych, m.in. w projekcie PL-Grid . Superkomputer Akademii Górniczo-Hutniczej oparty jest o system operacyjny Scientific Linux (SL). Moc obliczeniowa ZEUSA to ponad 374 Tflops*. Dostawcą rozwiązań zastosowanych w jednostce jest Hewlett-Packard. Superkomputer wykorzystywany jest np. do modelowania projektów energetycznych, obliczeń w pracach nad fizyką wysokich energii, a także skomplikowanych obliczeń z dziedziny chemii, biologii czy nanotechnologii. Naukowcy mogą z jego zasobów korzystać bezpłatnie - informuje Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy AGH.

Zeus ma 25468 rdzeni obliczeniowych, 60 TB pamięci operacyjnej i 2300 TB pamięci dyskowej. W jego skład wchodzi także 208 kart Nvidia Tesla M2050 i M2090.

Oszacowano, że wykonanie ubiegłorocznych obliczeń zajęłoby pojedynczemu komputerowi (w najmocniejszej dostępnej obecnie na rynku konfiguracji) około 11 tysięcy lat! Dodajmy, że w 2013 r. ZEUS wykonał ponad 8 mln zadań obliczeniowych.

 

*FLOPS (ang. FLoating point Operations Per Second) - liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę, jednostka wydajności komputerów, a dokładniej wydajności układów realizujących obliczenia zmiennoprzecinkowe.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicy mają gwarancję zatrudnienia. Kto trafił na kopalnię Budryk?

Lata 90. ubiegłego wieku w polskim górnictwie były równie gorące jak obecne. O czym pisaliśmy 30 lat temu? Przede wszystkim o kopalni Żory, która została postawiona w stan upadłości. W 30. numerze „Trybuny Górniczej” z 1 sierpnia 1996 r. rozmawialiśmy też z Jerzym Markowskim, ówczesnym pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Minister infrastruktury rozmawia z szefem MAP o przyszłości Polregio

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak powiedział, że rozmawia z szefem MAP Wojciechem Balczunem o koncepcji rozwoju Polregio. Wskazał, że nie chodzi o to, kto ma nadzorować tę spółkę, tylko o plan na jej przyszłość. Zdaniem szefa Polregio ewentualna zmiana nadzoru mogłaby ułatwić zakup taboru.

Grzegorz Wolnik: JSW musi być do uratowania. Taka firma nie może upaść

Przyszłość Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wydłużenie pracy bloków Elektrowni Rybnik i powstanie drugiej metropolii na Śląsku. O tym rozmawialiśmy z Grzegorzem Wolnikiem, radnym Sejmiku Województwa Śląskiego (KO). 

Tauron Ciepło zwiększa przepustowość sieci ciepłowniczej z Elektrociepłowni Łagisza

Spółka Tauron Ciepło rozpoczęła zwiększanie przepustowości sieci ciepłowniczej, która umożliwi dodatkową produkcję ciepła z Elektrociepłowni Łagisza. Od sezonu grzewczego 2026/27 z tamtejszego ciepła będą mogli korzystać m.in. mieszkańcy Sosnowca.