Kraków: wspólnymi siłami na rzecz środowiska

fot: Andrzej Bęben/ARC

W ramach pierwszego porzumienia MPO wraz z Wydziałem Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej i małopolskim WIOŚ będą współpracować nad badaniami tych zanieczyszczeń, które zostały zebrane podczas oczyszczania ulic

fot: Andrzej Bęben/ARC

Poprawa jakości powietrza oraz efektywniejsze przetwarzanie odpadów w Krakowie - to niektóre z rezultatów, jakie ma dać współpraca MPO, Politechniki Krakowskiej i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ). Umowy w tej sprawie podpisano we wtorek (24 stycznia).

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO) w Krakowie podpisało w swojej siedzibie dwa porozumienia. Zgodnie z pierwszym MPO wraz z Wydziałem Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej i małopolskim WIOŚ będą współpracować nad badaniami tych zanieczyszczeń, które zostały zebrane podczas oczyszczania ulic. Taka współpraca pomoże też ocenić, jak często w różnych rejonach miasta MPO powinno czyścić ulice wodą.

Zgodnie z drugim porozumieniem MPO i Politechnika Krakowska będą współpracować przy badaniach związanych ze zbieraniem odpadów, a także mają wdrażać nowe technologie przetwarzania śmieci. Wyniki umożliwią MPO osiągnięcie lepszych efektów ekologicznych i ekonomicznych.

- Cieszy nas współpraca z obiema instytucjami, ponieważ ich praca jest wysoko oceniana, a specjaliści tych instytucji posiadają rozległą, specjalistyczną wiedzę, która jest bardzo przydatna w takiej firmie jak nasza - powiedział prezes MPO Kraków Henryk Kultys.

- Dla Politechniki Krakowskiej współpraca z podmiotami gospodarczymi, jak również jednostkami samorządowymi jest bardzo ważna, ponieważ w trakcie tej współpracy uczelnia może realizować misję inżynierską, polegającą na służeniu społeczeństwu - powiedział rektor Politechniki Krakowskiej prof. Jan Kazior.

Powołując się na doniesienia medialne z Brukseli mówił, że w najbliższych latach należy się spodziewać rygorystycznej polityki UE w zakresie składowania odpadów i ich oddziaływania na środowisko.

- W tym zakresie w naszym kraju jest jeszcze wiele do zrobienia, ale mając tak wspaniałe jednostki samorządowe sądzę, że będziemy liderami w kraju z wdrażaniem nowych technologii, które umożliwią lepszą ochronę środowiska; z kolei dla naszych przyszłych inżynierów będą (MPO i WIOŚ) bardzo dobrym poligonem doświadczalnym - powiedział rektor.

Przedstawiciele tych instytucji podkreślili, że umowy są efektem trwającej już współpracy pomiędzy jednostkami, a dokumenty oficjalnie potwierdzają dotychczasową współpracę i gwarantują, że będzie ona kontynuowana.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod tym względem Polska wypada lepiej niż Czechy, Węgry i Niemcy

Polska ma niski wskaźnik inwestycji brutto do PKB, ale pod względem inwestycji netto wypada bardzo dobrze - ocenił BNP Paribas. Z jego analizy wynika, że po uwzględnieniu amortyzacji Polska wypada lepiej niż inne państwa regionu, np. Czechy, Węgry i Niemcy.

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.