Kraków: policja zadba o bezpieczeństwo na kampusie AGH

1493119104 umowa agh policja agh

fot: Zbigniew Sulima, Biuletyn AGH

Umowę sygnowali insp. Rafał Leśniak, komendant miejski policji w Krakowie oraz prof. Tadeusz Słomka, rektor AGH w Krakowie

fot: Zbigniew Sulima, Biuletyn AGH

Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. Tadeusz Słomka oraz komendant miejski policji w Krakowie insp. Rafał Leśniak podpisali we wtorek (25 kwietnia) porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie zapewnienia porządku i bezpieczeństwa na terenie uczelni – poinformowała portal górniczy nettg.pl Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowy AGH.

Podpisane porozumienie jest kontynuacją współpracy rozpoczętej osiemnaście lat temu. Celem umowy jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Miasteczka Studenckiego AGH oraz wszystkim osobom przebywającym na terenie całego kampusu uczelni.

Zgodnie z treścią zawartej umowy, rektor AGH wyraża zgodę na działanie funkcjonariuszy policji na terenie AGH bez jego uprzedniego wezwania. Może się tak wydarzyć m.in. w przypadkach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia ludzkiego albo klęski żywiołowej.

Ponadto na takich samych warunkach policja będzie mogła podjąć interwencje jeśli uzasadnione będzie podejrzenie, że na terenie uczelni: przebywa osoba posiadająca narkotyki handlująca nimi, udostępniająca je innym osobom lub nakłaniająca do ich użycia, prowadzona jest produkcja narkotyków.

W ten sam sposób funkcjonariusz będą mogli działać jeśli na terenie uczelni znajdą się substancje, które mogą być podstawą do wytworzenia z nich narkotyków lub będą przebywać osoba lub osoby podejmujące działania wskazujące na ich terrorystyczny charakter.

Dodatkowo, władze AGH wyraziły zgodę na pełnienie służby patrolowej przez funkcjonariuszy policji na terenie uczelni w celu ujawnienia sprawców wykroczeń oraz zatrzymania sprawców przestępstw. Podpisane porozumienie będzie obowiązywać do 30 września 2020 r.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Air Arabia uruchomi w grudniu bezpośrednie loty z Katowic do Szardży

Air Arabia od 17 grudnia uruchomi bezpośrednie połączenie między Katowice Airport a Szardżą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Rejsy będą odbywać się cztery razy w tygodniu.

Wielkie mycie tunelu pod rondem w Katowicach. Ściany odzyskują pierwotną biel

Ponad 3 tys. metrów bieżących ścian tunelu pod rondem w Katowicach zostanie dokładnie wyczyszczonych. To największe prace utrzymaniowe w obiekcie od ponad 20 lat. Choć roboty nadal trwają, efekty są już widoczne — szare dotąd ściany odzyskują swoją pierwotną biel.

KSSE wspiera strategiczną inwestycję Nitroerg

Spółka Nitroerg zbuduje w Krupskim Młynie nowy zakład produkcji wysokoenergetycznych materiałów wybuchowych podwójnego zastosowania – pentrytu oraz heksogenu. Projekt o wartości około 300 mln zł wspiera Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. - Inwestycja jest kolejnym przykładem wykorzystania możliwości, jakie od lipca 2025 roku Polska Strefa Inwestycji oferuje przedsiębiorstwom realizującym projekty w sektorze obronnym – podkreślił Rafał Żelazny, prezes KSSE.

Uczcili rocznicę strajku w Fazosie i opiekuna Solidarności

Z okazji 36. rocznicy strajku w Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych Fazos w Tarnowskich Górach  w kościele pw. Piotra i Pawła odbyła się uroczysta msza święta. Pod tablicami poświęconymi strajkującym i Solidarności złożono kwiaty. W zbiegu ulic Opolskiej, Cebuli i Królika odsłonięto tablicę z nazwą skweru. Od teraz nosi on oficjalnie imię ks. Zygmunta Trochy, proboszcza parafii Piotra i Pawła w latach 1976-2006, który duszpasterską opieką objął „Solidarność”.