Kraków: MPEC rozbuduje sieć, by ograniczyć palenie węglem

fot: Andrzej Bęben/ARC

"Bez radykalnych decyzji dotyczących paliw stałych, nie osiągniemy wymaganych standardów jakości powietrza"- napisał prezydent Krakowa w liście

fot: Andrzej Bęben/ARC

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie opracowało koncepcję rozbudowy sieci ciepłowniczej w ścisłym centrum miasta. Jej realizacja pozwoliłaby na zlikwidowanie prawie wszystkich pieców węglowych, które wciąż funkcjonują w tej części miasta.

Jak poinformował we wtorek (22 kwietnia) dziennikarzy zastępca prezydenta Krakowa Tadeusz Trzmiel, zgodnie z zakończonym pierwszym etapem inwentaryzacji palenisk opalanych węglem, która objęła centrum Krakowa (Stare Miasto, część zachodnią Grzegórzek i część północno-wschodnią Dębnik), znajduje się tam blisko 5,9 tys. czynnych pieców węglowych w ponad tysiącu budynków.

Obszar ten - zaznaczył Trzmiel - należy do najbardziej zanieczyszczonych pyłem zawieszonym PM10 i PM2,5. Za jego wytwarzanie odpowiadają w znacznym stopniu domowe paleniska na paliwa stałe.

- Dlatego dla tego obszaru w pierwszym rzędzie przygotowano koncepcję rozwoju miejskiej sieci ogrzewania i ciepłej wody - podkreślił zastępca prezydenta.

Według prezes krakowskiego MPEC Zdzisławy Głód inwestycja zakłada uzupełnienie obecnie istniejącej sieci ciepłowniczej o 21 nowych odgałęzień, które sięgałyby do budynków w centrum Krakowa. Wymaga to wybudowania prawie 26 km nowej sieci ciepłowniczej, wymienienia i powiększenia średnicy ponad 6 km ciepłociągów oraz wybudowania 9 km przyłączy do nieruchomości. W sumie prace te kosztowałyby prawie 175 mln zł i zajęły 3-4 lata. Pozwoliłoby to na likwidację prawie 5,3 tys. pieców węglowych znajdujących się w tym obszarze miasta.

- Warunkiem koniecznym do rozbudowy sieci cieplnej i podłączenia do niej budynków pozostaje zawsze zgoda właścicieli i zarządców na takie podłączenie - zaznaczyła Głód.

Jak przyznała, na razie zainteresowanie właścicieli i zarządców nieruchomości takim sposobem ogrzewania nie jest zbyt duże. Na początku tego roku MPEC wysłał oferty w sprawie przyłączenia do sieci cieplnej do właścicieli i zarządców 126 budynków znajdujących się w jej zasięgu. Do tej pory otrzymano kilkanaście odpowiedzi.

Władze miasta podkreślają, że osoby chcące przejść na ekologiczne sposoby ogrzewania mieszkań mogą skorzystać z miejskiego programu likwidacji niskiej emisji, w ramach którego przeznaczane są pieniądze m.in. na likwidację pieców węglowych.

Mieszkańcy Krakowa likwidujący piece węglowe mogą skorzystać z dopłat zarówno do oferty MPEC, jak i dostawców innych nośników energii: gazu ziemnego czy prądu, a tam, gdzie są możliwości techniczne, także odnawialnych źródeł energii, jak pompy ciepła czy panele słoneczne.

Wiceprezydent Trzmiel zapowiedział, że w tym roku władze Krakowa zamierzają przeznaczyć około 43 mln zł na dofinansowanie wymiany w domach i mieszkaniach pieców węglowych na bardziej ekologiczne rozwiązania grzewcze. Nabór wniosków o przyznanie dotacji trwa od stycznia. Do tej pory wpłynęło ponad 1,4 tysiąca wniosków na łączną kwotę 33,7 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.