Kraków: 27 mln zł na wymianę pieców węglowych

fot: Andrzej Bęben/ARC

W pierwszej kolejności likwidowane będą piece węglowe w tych rejonach Krakowa, które mają największy problem z powietrzem

fot: Andrzej Bęben/ARC

Około 27 mln zł przeznaczą w tym roku władze Krakowa na dofinansowanie wymiany w domach i mieszkaniach pieców węglowych na bardziej ekologiczne rozwiązania grzewcze. Rozpoczęło się już przyjmowanie wniosków o przyznanie dotacji.

Jak poinformował dziennikarzy we wtorek (21 stycznia) zastępca prezydenta Krakowa Tadeusz Trzmiel, oferta skierowana jest do mieszkańców, wspólnot mieszkaniowych, firm oraz instytucji użyteczności publicznej.

Zgodnie z przyjętymi zasadami miasto dopłaci maksymalnie 900 zł za każdy kW mocy nowego źródła ogrzewania oraz 1 tys. zł za każdy metr kwadratowy w przypadku zainstalowania kolektora słonecznego. Dotacja może być udzielona w pierwszej kolejności na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, a tam gdzie to jest niemożliwe, na ogrzewanie gazowe, elektryczne, olejowe lub odnawialne źródło energii.

W pierwszej kolejności likwidowane będą piece węglowe w tych rejonach Krakowa, które mają największy problem z powietrzem. Dotyczy to ścisłego centrum miasta. Jak pokazała inwentaryzacja przeprowadzona w zeszłym roku, znajduje się tam prawie 6 tys. działających pieców.

Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć na stronach internetowych bezpiecni.pl oraz bip.krakow.pl. Aby ułatwić mieszkańcom zdobywanie pieniędzy na wymianę ogrzewania, 1 marca zostanie uruchomiony specjalny punkt informacyjno-doradczy.

Jak przypomniał Trzmiel, w całym zeszłym roku na likwidację palenisk węglowych miasto przeznaczyło 22,5 mln zł, dzięki czemu ubyło 255 lokalnych kotłowni i blisko 1,6 tys. pieców.

Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, gdzie sejmik województwa uchwalił całkowity zakaz stosowania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania mieszkań i domów. Dopuszczono jedynie spalanie drewna w domowych kominkach.

Nowe przepisy są obowiązujące dla nowych budynków, na które będą wydawane pozwolenia na budowę. Dla budynków już istniejących okres przejściowy na dostosowanie do nowych wymagań wyniesie pięć lat. Przepisy zaczną obowiązywać od 1 września 2018 r.

W związku z tymi przepisami miasto przyjęło program osłonowy, przewidujący dopłaty dla tych, którzy w związku z rezygnacją z ogrzewania mieszkań węglem na rzecz gazu, energii elektrycznej lub oleju opałowego będą mieć wyższe wydatki. Program będzie realizowany w latach 2014-2022. Odpowiednie wnioski złożyło do tej pory dziesięć osób.

Dopłaty mają pokryć różnicę w wydatkach między kosztami ogrzewania mieszkań węglem a innymi, bardziej proekologicznymi paliwami. Z pomocy gminy mogą skorzystać tylko te osoby, które zlikwidują piec węglowy i spełnią określone kryteria dochodowe. Miesięczny dochód osoby samotnej powinien być niższy niż 2 tys. 439 zł netto, a w przypadku rodzin dochód może wynosić maksymalnie 1 tys. 368 zł netto na osobę.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.