Koszty produkcji węgla wzrosły o ok. 20 proc.

Średnio o ponad 20 proc. wzrosły w ciągu ośmiu miesięcy tego roku koszty produkcji tony węgla. Skutki drożejącego węgla oznaczają wyższe opłaty za energię. O tym, że uzasadniona podwyżka cen dla energetyki to ok. 20 proc. mówił niedawno prezes Południowego Koncernu Energetycznego (PKE), Jan Kurp. Dane monitorującej sytuację w górnictwie Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) potwierdzają, że właśnie o tyle wzrosły koszty w branży w okresie od stycznia do sierpnia. Dane za 9 miesięcy znane będą za kilka tygodni.

- Na pewno przyszłe ceny powinny rekompensować wzrost kosztów produkcji, nie będzie to jednak jedyny wyznacznik. Równie ważne będą prognozy wzrostu kosztów na rok przyszły. Oferty, jakie otrzymujemy od naszych dostawców przewidują wzrost cen materiałów i usług nawet o kilkadziesiąt procent - powiedział w piątek PAP rzecznik Kompanii Węglowej, Zbigniew Madej.

Wcześniej przedstawiciele firm energetycznych mówili o dążeniu górnictwa do podwyżki nawet o 30-40 proc. Kompania Węglowa nie komentuje tych sugestii, podkreślając, że właściwe negocjacje cenowe na przyszły rok jeszcze się nie rozpoczęły. Prawdą jest jednak, że miały i muły z KW podrożały w czwartym kwartale o ponad 30 proc.

Z danych ARP wynika, że do końca sierpnia koszty podstawowej działalności operacyjnej w górnictwie, czyli wydobycia i sprzedaży węgla, wzrosły o ponad 12 proc., przy spadku produkcji węgla o 5,8 proc. Nie są to jednak jedyne koszty, ponoszone przez spółki węglowe.

Najwięcej, bo o 14,9 proc., wzrosły w tym czasie koszty wynagrodzeń, ubezpieczeń i związanych z nimi świadczeń, a płace w górnictwie to 47 proc. wszystkich kosztów. Natomiast o 12,2 proc. wzrosły koszty usług firm obcych (w przeliczeniu na tonę węgla 20,4 proc.). O 16,8 proc. wzrosły koszty amortyzacji, a o 14,7 proc. koszty energii. O 9,3 proc. wyższy był koszt zużycia materiałów (mimo spadku produkcji), a o 1 proc. koszt podatków i opłat.

- Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku nastąpi dalszy wzrost kosztów, zarówno energii, jak i materiałów i usług. Musimy to uwzględnić w prognozach - zaznaczył Madej.

W tym roku Kompania również negocjowała z energetyką wyższą cenę sprzedaży dodatkowych (powyżej kontraktów) ilości węgla. Nie są to jednak dostawy na dużą skalę w związku z brakiem węgla. Wobec kłopotów wydobywczych, po wycofaniu z eksportu ok. 2 mln ton, KW nie ma już więcej węgla, który mogłaby dodatkowo skierować na krajowy rynek.

Według danych ARP, w okresie od stycznia do sierpnia, w odniesieniu do tego samego okresu 2007, średnia cena węgla wzrosła o 30,4 proc., z czego 58,2 proc. to podwyżka cen węgla koksowego, a 23,6 proc. - energetycznego. Poskutkowało to, mimo 1-procentowego spadku sprzedaży, wzrostem przychodów spółek węglowych o ponad 3 mld zł.

Do końca sierpnia górnictwo zanotowało 1,462 mld zł zysku na sprzedaży węgla, co przełożyło się na 436 mln zł zysku netto. Największy udział w tym zysku ma produkująca głównie węgiel koksowy Jastrzębska Spółka Węglowa. Wynik sektora węglowego netto był o 365,2 mln zł wyższy niż w tym samym czasie ubiegłego roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.