Gospodarka: W przyszłym roku koszty, które przedsiębiorstwa uwzględniły w taryfach na energię, powinny być niższe

1667812248 licznikprad newseria

fot: Newseria

Wybór odpowiedniej taryfy może się przełożyć nawet na kilkunastoprocentowe oszczędności

fot: Newseria

Koszty energii się ustabilizowały. Na rynku ceny gazu spadają - mówił w czwartek w Gdańsku prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Jego zdaniem w przyszłym roku koszty, które przedsiębiorstwa uwzględniły w taryfach na energię, powinny być niższe.

W czwartek prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin w ramach cyklu spotkań Tour de OT URE odwiedził gdański oddział urzędu. Chcemy zwiększać informację i świadomość konsumentów, pokazać im, że jesteśmy i mówić czym się zajmujemy i co leży w naszych kompetencjach - mówiła przed spotkaniem prezesa z dziennikarzami rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska.

Prezes URE w trakcie spotkania ocenił, że w tym roku ceny energii się ustabilizowały. Jednak - jak podkreślił - są one adal na wysokim poziomie. Zauważył przy tym, że a rynku gazu ceny spadają.

W kontekście przyszłego roku - będziemy się spodziewali, że te koszty, które przedsiębiorstwa uwzględniły w taryfach powinny być niższe - ocenił prezes URE i zaznaczył, że jeśli chodzi o rozliczenia z odbiorcami końcowymi, to urząd nie wie jakie będą regulacje w przyszłym roku.

Czekamy na to, czy będą przedłużone regulacje, które będą chroniły odbiorców przed wzrostami cen. Natomiast rzeczywiście koszty się stabilizują, są miejsca, że te koszty spadają - ocenił Gawin.

Prezes URE zaznaczył, że jest także za wcześnie na prognozowanie cen energii na przyszły rok. Kontraktowanie energii na potrzeby klientów końcowych w zasadzie dopiero się rozpoczyna, więc dzisiaj wiemy zbyt mało, żeby móc cokolwiek prognozować na rok kolejny - stwierdził.

Prezes Gawin przypomniał, że zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej, w tym roku ceny prądu zostały zamrożone na poziomie z 2022 r. do określonych limitów zużycia: 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Po przekroczeniu limitów zużycia odbiorcy będą rozliczani za każdą kolejną zużytą kilowatogodzinę energii według stawek taryf lub cenników obowiązujących w tym roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.