Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 736.96 USD (-0.20%)

Srebro

76.90 USD (-0.15%)

Ropa naftowa

99.03 USD (+4.76%)

Gaz ziemny

2.70 USD (+0.11%)

Miedź

6.02 USD (-0.10%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 736.96 USD (-0.20%)

Srebro

76.90 USD (-0.15%)

Ropa naftowa

99.03 USD (+4.76%)

Gaz ziemny

2.70 USD (+0.11%)

Miedź

6.02 USD (-0.10%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Kosmos: pierwszy polski satelita trafi na orbitę

1329111116 satelita pw sat esa

fot: ESA

Tak prezentuje się PW-Sat w ochronnej obudowie

fot: ESA

PW-Sat to pierwszy polski sztuczny satelita, który w poniedziałek (13 lutego) między godziną 11. a 14. zostanie wyniesiony na orbitę. Mimo pewnych tradycji badań kosmicznych i uczestnictwa w kilkudziesięciu zagranicznych programach kosmicznych Polska nie miała do tej pory własnego satelity w kosmosie, w całości zbudowanego w Polsce.

Satelita jest dziełem studentów Politechniki Warszawskiej w ramach projektu rozwijanego od 2004 roku. Od początku był inicjatywą oddolną młodych ludzi, przez nikogo nie wymuszoną.

Nazwa satelity PW-Sat pochodzi od skrótu Politechniki Warszawskiej (PW) oraz angielskiego słowa Sat będącego skrótem słowa satellite (z ang. satelita). PW-Sat to miniaturowy satelita, w przybliżeniu ma kształt kostki (sześcianu) o boku 10 cm oraz masie 1 kg.

PW-Sat ma służyć do testu deorbitacji, czyli usuwania satelitów z orbity tak, aby nie stanowiły niebezpieczeństwa dla aktywnych satelitów, załogowych statków kosmicznych oraz międzynarodowej stacji kosmicznej ISS. Do deorbitacji wykorzystany zostanie szczątkowy opór atmosferyczny. Satelita rozłoży sprężynowy, metrowy "ogon". Zwiększa on opór stanowiąc "kosmiczny hamulec", co przyśpiesza proces deorbitacji. Zgodnie z założeniami, żaden z jego elementów nie dotrze do powierzchni Ziemi. Zastosowanie tej techniki ma zmniejszyć liczbę tzw. kosmicznych śmieci.

Dodatkowo, na "ogonie" satelity zostały zainstalowane elastyczne panele fotowoltaiczne. PW-Sat przetestuje ich zastosowanie w przestrzeni kosmicznej.

Satelita ma zostać umieszczony na orbicie na pokładzie rakiety Vega należącej do europejskiej agencji kosmicznej ESA. Organizacja ta zapewniała rakietę nośną i pełną obsługę startu. Polski satelita wyniesiony zostanie za darmo, jako edukacyjny projekt studencki. Dzieje się to niejako przy "okazji" - obok 2 głównych satelitów wyniesionych zostanie w sumie 7 małych studenckich satelitów z różnych krajów. Stanowią one ładunek dodatkowy.

Satelita kontrolowany i sterowany będzie z Warszawy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Domański: Tempo wzrostu produkcji przemysłowej najwyższe od czterech lat

Polska gospodarka przyspiesza mimo rosnących globalnych napięć i wahań cen ropy - ocenił we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jak wskazał, produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 9,4 proc. rok do roku, co jest najwyższym tempem od czterech lat.

Pgg

Rozmowy o wynagrodzeniach w górniczej spółce. Jest termin spotkania

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Łukasz Deja zaprosił liderów organizacji związkowych działających w spółce na spotkanie dotyczące wynagrodzeń w PGG.

GKS Tychy podczas meczu z ŁKS-em Łódź świętował 55. urodziny. Nie brakowało górniczych akcentów

18 kwietnia piłkarze GKS-u Tychy uczcili 55-lecie klubu w wyjątkowej oprawie silnie zakorzenionej w górniczej tradycji regionu. Spotkanie z ŁKS-em Łódź, wygrane 3:2, stało się nie tylko sportowym widowiskiem, ale także symbolicznym hołdem dla pracy pokoleń górników.

Enea chce w tym roku przygotować znaczące inwestycje w magazyny energii

Enea chce w tym roku skupić się na przygotowaniu inwestycji w magazyny energii - poinformował we wtorek wiceprezes spółki Bartosz Krysta. Wartość inwestycji na ten cel wrośnie jednak dopiero w przyszłym roku.