Koronawirus: Od poniedziałku z rozkładu Kolei Śląskich zniknie 95 pociągów

1574839907 cmk idzikowice plk sa pl

fot: PKP PLK

fektem prac będzie szybszy przejazd pociągów przez stację. Po uzyskaniu odpowiednich certyfikatów, pociągi zwiększą swoją prędkość w 2020 r. do 160 km/h

fot: PKP PLK

Koleje Śląskie (KŚ) wprowadzają od najbliższego poniedziałku kolejne ograniczenia w kursowaniu pociągów w związku z zagrożeniem epidemicznym. Wraz ze znacząco mniejszą liczbą pasażerów z rozkładu wypadnie 95 pociągów, trasy niektórych zostaną skrócone - podał w piątek przewoźnik.

Należące do samorządu woj. śląskiego KŚ już wcześniej ograniczyły - o ok. 13. proc. - liczbę kursujących pociągów. Teraz, zgodnie z zapowiedzią, ogłosiły drugą fazę zmian w rozkładzie - zniknie z niego 95 pociągów, czyli ok. 25 proc. wszystkich kursujących.

Jak zaznaczyła rzeczniczka KŚ Magdalena Iwańska, w najbliższą sobotę i niedzielę pociągi będą jeździły jeszcze według standardowego rozkładu jazdy na weekend, od poniedziałku wejdą w życie istotne zmiany - część kursów będzie odwołana w całości, część natomiast będzie obowiązywać w skróconych relacjach. W niektórych przypadkach zmienione zostaną dotychczasowe godziny kursowania.

Jak zaznacza przewoźnik, zmiany wprowadzone są poza godzinami szczytów komunikacyjnych oraz w przypadku krótszych relacji. Oznacza to, że nadal bez problemu będzie można korzystać z najważniejszych kursów, które zapewniają np. dojazd i powrót z pracy - zapewnia.

- W związku z zagrożeniem epidemicznym od dłuższego czasu staramy się robić wszystko, co w naszej mocy, żeby zapewnić naszym podróżnym maksimum bezpieczeństwa - są to zarówno działania w obrębie np. wzmożonego czyszczenia naszych pociągów, jak i z zakresu obsługi podróżnych - zaznaczyła Iwańska.

- Przez dłuższy czas monitorowaliśmy zainteresowanie poszczególnymi kursami, tak aby ewentualne ograniczenia nie dotknęły w znacznym stopniu naszych podróżnych. Aby jeszcze bardziej złagodzić ten proces, wprowadzaliśmy zmiany stopniowo, w dwóch etapach - dodała.

Z uwagi m.in. na ograniczenie działalności uczelni i szkół oraz przejście wielu osób na pracę zdalną KŚ, podobnie jak inni przewoźnicy, obserwują wyraźne zmniejszenie liczby podróżnych. Przewoźnik przekonuje, że ograniczenie połączeń nie powinno w żadnym stopniu wpłynąć na komfort podróżnych.

Wszystkie szczegóły dotyczące odwołanych lub skróconych kursów można znaleźć na stronie internetowej przewoźnika. KŚ stworzyły też specjalną podstronę, na której można znaleźć wszystkie istotne informacje dotyczące podróżowania i funkcjonowania spółki oraz jej działań podjętych w związku z zagrożeniem koronawirusem: https://www.kolejeslaskie.com/koronawirus/

Od poniedziałku w woj. śląskim będzie nie tylko mniej pociągów, ale też tramwajów. Organizujący transport w zrzeszającej 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM) poinformował, że od najbliższego poniedziałku tramwaje w GZM będą kursować zgodnie z rozkładami jazdy obowiązującymi dotychczas w soboty, zaś w soboty - tak jak dotąd w niedziele. ZTM nie wyklucza również wprowadzenia kolejnych ograniczeń w liczbie połączeń, również w komunikacji autobusowej i trolejbusowej.

Od piątku i soboty funkcjonowanie komunikacji miejskiej ograniczają też samorządy Częstochowy i Rybnika, także tłumacząc to dużym spadkiem liczby osób korzystających z transportu publicznego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala