Koreański lider produkcji baterii SK Innovation zainwestuje ponad miliard złotych w Dąbrowie Górniczej

1559629759 tucznawa ksse dg

fot: UM w Dąbrowie Górniczej

W Tucznawie (dzielnicy wiejskiej Dąbrowy przy trasie do Zawiercia) dzięki KSSE powstanie jedna z najnowocześniejszych fabryk przemysłu bateryjnego na świecie

fot: UM w Dąbrowie Górniczej

Za ponad miliard złotych nowy inwestor, firma z kapitałem koreańskim - lider produkcji separatorów baterii litowo–jonowych wybuduje nową fabrykę w Dąbrowie Górniczej. Będzie to pierwsza fabryka koncernu w Polsce - podał w poniedziałek, 3 czerwca, samorząd Dąbrowy Górniczej.

Do końca 2021 r. według planów inwestora zatrudnienie znajdzie w Dąbrowie Górniczej co najmniej 300 pracowników. Wartość inwestycji przekroczy 1 mld zł.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna rozstrzygnęła przetarg na sprzedaż nieruchomości – działki o łącznej powierzchni 27,66 ha – w Dąbrowie Górniczej na terenie Tucznawy. KSSE wydała też  pozytywną decyzję o wsparciu inwestycji.

– To kolejna duża inwestycja na terenie Tucznawy w Dąbrowie Górniczej. Jestem przekonany, że będzie to też zachęta do inwestowania dla innych dużych graczy, a także szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorców w roli partnerów, kooperantów, dostawców czy poddostawców – ocenił dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA.

– Inwestycja SK Innovation w Tucznawie potwierdza, że nasze tereny inwestycyjne gotowe są przyjąć największych inwestorów stawiających na nowoczesny i innowacyjny przemysł. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie ogromne zaangażowanie urzędników oraz osób z wielu branż, które przyczyniły się do stworzenia niezbędnej infrastruktury oraz oferty atrakcyjnej dla inwestorów. Wierzę, że pojawienie się w mieście koreańskiego inwestora będzie również impulsem dla kolejnych innowacyjnych firm i wyraźnym sygnałem, że Dąbrowa Górnicza jest partnerem godnym zaufania – podkreślił Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

W ramach planowanego projektu inwestycyjnego w Polsce utworzona zostanie spółka grupy SK Hi-Tech Battery Materials Poland. Koreańczycy przez budowę zakładu do produkcji separatorów baterii litowo-jonowych chcą zwiększyć moce produkcyjne swych zakładów zlokalizowanych na terenie Korei Południowej.

Przypomnijmy, że w KSSE, która istnieje już 20 lat, wydano 590 zezwoleń na działalność w strefie (a od zeszłego roku - kolejne w ramach nowych przepisów o Polskiej Strefie Inwestycji). Inwestycje firm w KSSE przekroczyły 34 mld zł, powstało 80 tys. miejsc pracy.

Polska Agencja Prasowa podkreśla, że zdaniem przedstawicieli KSSE jednym z większych aktualnych wyzwań jest zapewnienie firmom oczekiwanych przez nie pracowników.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.