Kopex: W przyszłym roku przynajmniej 100 mln zł zysku netto

Grupa Kopex, notowany na giełdzie producent maszyn górniczych, zapowiada, zapowiada od 2011 r. przynajmniej 100 mln zł zysku netto rocznie po słabszym 2010 roku - poinformowała "Rzeczpospolita".

 

Prezes Kopexu, Marian Kostempski, powiedział, że wyniki po trzecim kwartale oraz te na koniec roku odbiegają od oczekiwań rynku i akcjonariuszy. Sytuacja ta zmieni się już w 2011 r. i wtedy spółka ma osiągać przynajmniej 100 mln zł zysku rocznie. - Możemy o tym mówić na podstawie już podpisanych kontraktów, a wiele zagranicznych, czy to w Argentynie, czy w RPA czy Rosji jeszcze się waży – mówił Kostempski.

 

Według zarządu Kopexu wpływ na słaby wynik w tym roku miały wydłużone procesy restrukturyzacji, m.in. w Tagorze, odlewni Staolowa Wola czy przy likwidacji serbskiej spółki Kopex MIN FITIP (tylko w trzecim kwartale likwidacja ta obciążyła wynik kwotą 3,4 mln zł). Spółka liczy też na duże kontrakty za granicą. Chodzi m.in. o nawet 100 mln dolarów w przypadku współpracy z koncernem Sasol.W Polsce spółka ma dostarczyć dwa kompleksy ścianowe do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Prezes Kostempski zapowiedział także, że Kopex zacznie zarabiać na głębieniu szybu w JSW, gdzie dotychczas trwały prace przygotowawcze, czy przy pogłębianiu szybów dla Katowickiego Holdingu Węglowego. Swoją szansę Kopex upatrują także w przetargu na szyb, który ogłosi Południowy Koncern Węglowy.


Zgodnie z przewidywaniami dziennika spółka wycofuje z niemieckiej giełdy swoją spółkę Hansen. - Rozpoczęliśmy proces wycofywania naszej spółki Hansen z giełdy we Frankfurcie. Najpierw jednak wycofamy z GPW ZEG, do końca tego roku – mówił Kostempski. - Potem Hansen przejmie ZEG, prawdopodobnie w sierpniu 2011 r., więc potrzebna będzie nowa wycena. Myślę, że Hansen zniknie z niemieckiej giełdy pod koniec 2011 lub początku 2012 r. - mówił prezes Kopexu. Przyznał, że utrzymanie Hansena na giełdzie we Frankfurcie jest po prostu za drogie.

 

Kostempski poinformował także o „porządkach” w grupie – spółka pozbyła się m.in. biogazowni. Firma chce się teraz koncentrować głównie na robotach górniczych i produkcji oraz sprzedaży maszyn dla sektora.

 

Krzysztof Jędrzejewski, główny akcjonariusz Kopexu pytany o plotki dotyczące jego rzekomego planu zbycia akcji grupy stanowczo zaprzeczył i stwierdził, że widzi siebie jako inwestora długoterminowego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.