Kopalniom w Polsce grozi bankructwo
fot: kghm.pl
Nowe podziemne połączenia między kopalniami Rudna i Polkowice-Sieroszowice
fot: kghm.pl
Zdaniem ekspertów firmy doradczej Deloitte gminy, na których terenie znajdują się przedsiębiorstwa, wykorzystują wątpliwości interpretacyjne związane z opodatkowaniem wyrobisk domagając się od kopalń pieniędzy - podał onet.pl za doniesianimi agencji IAR.
Doradca podatkowy Deloitte Agnieszka Walter tłumaczy, że taki stan rzeczy wiąże się ze złym rozumieniem prawa. Jak mówi - wyrobisko górnicze przez doktrynę prawną nie jest traktowane jako budowla, która podlega opodatkowaniu od nieruchomości. Tymczasem gminy opodatkowują wyrobiska jako budowle. Ekspert dodaje, że z powodu nieprecyzyjnych przepisów kopalnie mają spore długi, które przekraczają już miliard złotych.
Doradcy z Deloitte uważają, że kopalnie powinny się bronić przed roszczeniami gmin na drodze sądowej. Jednak najlepszym sposobem rozwiązania problemu jest zmiana błędnego, obowiązującego od 2003 roku prawa.