Kopalnie węgla, piasku i nafty w gronie finalistów konkursu

fot: Tomasz Rzeczycki

Międzyrzecki Rejon Umocniony w Pniewie

fot: Tomasz Rzeczycki

Rozpoczęło się głosowanie w konkursie na Najlepszy Polski Produkt Turystyczny 2022 roku, organizowanym przez Polską Organizację Turystyczną. Cztery spośród szesnastu finałowych kandydatów do tego tytułu do podziemne trasy turystyczne bądź obiekty pogórnicze.

Reprezentantem województwa podkarpackiego jest Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza we wsi Bóbrka. To najstarsza na świecie nieprzerwanie czynna kopalnia ropy naftowej. Jako muzeum funkcjonuje od 1961 r. Na jego terenie nadal przemysłowo eksploatowany jest pochodzący z 1878 r. szyb Janina.

Kandydatem do głównej nagrody z województwa łódzkiego jest podziemna kopalnia piasku w Tomaszowie Mazowieckim, udostępniana pod turystyczną nazwą Groty Nagórzyckie. Miejsce to znajduje się w południowej dzielnicy miasta, na terenie leśnym, gdzie w niewielkim wzgórzu zachowały się komory eksploatacyjne po wydobyciu piasku. Oświetlona elektrycznie trasa podziemna funkcjonuje tam od 6 lutego 2012 r.

Z województwa dolnośląskiego do finału konkursu przeszło Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. To wyremontowany fragment zabudowań kopalnianych pozostałych pod KWK Thorez wraz z podziemnym chodnikiem odstawy skały płonnej oraz współcześnie zbudowaną wieżą widokową.

- Wygląda na to że kopalnia węgla przeszła udaną metamorfozę, która jest szeroko doceniana nie tylko wśród środowisk turystycznych. Z górniczego zakładu przemysłowego obiekt stał się centrum nauki, sztuki, wydarzeń i turystyki, w którym stykają się kultury i różne grupy zainteresowań odnajdujące w szerokiej ofercie coś dla siebie. Choć dziś w obiekcie nie wydobywa się już węgla, na pewno wydobywa się mnóstwo emocji turystów, czy uczestników przeróżnych wydarzeń kulturalnych i artystycznych - stwierdził Tomasz Czeleń, specjalista w Dziale Marketingu i Promocji Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.

W gronie finalistów jest jeszcze jeden obiekt podziemny. To Międzyrzecki Rejon Umocniony, a konkretnie jedna z dwóch oświetlonych tras podziemnych funkcjonujących na terenie MRU, we wsi Pniewo. Podziemia MRU również wykonane zostały w większości techniką górniczą. Prace prowadzono w rejonie, gdzie wcześniej zaniechano podziemnej eksploatacji węgla brunatnego.

W gronie finalistów znalazły się także m. in. zrujnowany zamek Krzyżtopór w miejscowości Ujazd, dawna cukrownia w Żninie czy zespół pałacowo-parkowy Karolin na Mazowszu.

Każde z szesnastu województw zgłosiło do finału konkursu jednego reprezentanta. Głosowanie odbywa się poprzez stronę https://www.polska.travel/pl

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.