Kopalnie sprzedały więcej węgla, niż wydobyły

200811031814185890

fot: PAP/ETA

fot: PAP/ETA

 W ciągu trzech kwartałów tego roku kopalnie sprzedały odbiorcom więcej węgla, niż zdołały wydobyć. Oznacza to zwiększoną sprzedaż węgla z przykopalnianych składowisk i świadczy o wielkim popycie, którego spółki węglowe nie są w stanie samodzielnie zaspokoić.

Takie dane, oparte na analizach monitorującej sytuację w górnictwie Agencji Rozwoju Przemysłu, przedstawiono podczas poniedziałkowej konferencji „Rynek węgla 2009” w Katowicach.

Przedstawione wskaźniki potwierdzają, że krajowe wydobycie węgla nadal spada, mimo rosnącego popytu na ten surowiec. Do końca września kopalnie wydobyły ponad 62,5 mln ton węgla, o 4,8 proc. (prawie 3,2 mln ton) mniej niż w tym samym czasie zeszłego roku.

53,3 mln ton to węgiel energetyczny, którego wydobycie spadło o 4 proc., a ponad 9,2 mln ton – węgiel koksowy, gdzie ubytek w wydobyciu zbliżył się do 9,5 proc. (prawie 1 mln ton mniej).

Sprzedaż węgla w ciągu trzech kwartałów przekroczyła natomiast 62,6 mln ton i była niższa od ubiegłorocznej o 1,5 proc. Sprzedaż wyższa od wydobycia była możliwa tylko dlatego, że znalazły nabywców nawet najgorsze gatunki węgla z przykopalnianych zwałów.

W końcu września na zwałach było jeszcze ponad 1,1 mln ton węgla, prawie o połowę mniej niż przed rokiem. Eksperci mówią jednak, że duża część tych zapasów, które są jeszcze na składowiskach, to gatunki praktycznie – z różnych przyczyn – niezbywalne. To, co bardziej wartościowe, szybko znajduje kupców.

Prawie 90 proc. węgla kopalnie sprzedały na rynku krajowym. Największym klientem górnictwa jest energetyka, gdzie trafiło ponad 31,3 mln ton węgla. Eksport zmalał o 33,7 proc., do poziomu ponad 6,4 mln ton.

W tym roku po raz pierwszy polski eksport będzie mniejszy od importu węgla, który po ośmiu miesiącach wyniósł 6,2 mln ton. Do końca roku może wzrosnąć do 8-10 mln ton, wobec 5,9 mln ton w roku 2007. Eksport przekroczy łącznie 7 mln ton.

Średnia cena zbytu węgla w kopalni (bez kosztów transportu itp.) wyniosła w ciągu trzech kwartałów 249,32 zł za tonę, co oznacza wzrost o 31,9 proc. w stosunku do tego samego okresu 2007. Węgiel energetyczny kosztował średnio 207,97 zł (wzrost o 40,42 zł na tonie), koksowy – 488,31 zł (wzrost o 187,82 zł).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?