Trzydziestu żołnierzy służących w szeregach WOT to górnicy, najczęściej z uprawnieniami ratowników górniczych

1685614595 terytorialsi skalny arc

fot: ARC/WOT

Żołnierze WOT podczas ćwiczeń na szczycie hałdy Skalny w Łaziskach Górnych

fot: ARC/WOT

Wsparcie systemu obrony, przechwytywanie i unieszkodliwianie wroga, wreszcie wejście na hałdę Skalny w celu podjęcia stamtąd rannego – to m.in. elementy, które w sobotę, 27 maja, ćwiczyli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że grupy dywersyjno-rozpoznawcze przeciwnika będą próbowały dostać się na teren kopalni i zniszczyć kluczowe elementy, w tym wieżę wyciągową. Wojsko ma w takich sytuacjach za zadanie wesprzeć system obrony i unieszkodliwić wroga. Swoje zadania realizowała także Grupa Quick Direction Force. Żołnierze musieli jak najszybciej dostać się na hałdę po rannego.

– Chcielibyśmy, żeby większość infrastruktury krytycznej na Śląsku była dobrze rozpoznana przez pododdziały brygady. Nie jest to pierwsza taka infrastruktura, ale pierwsza kopalnia. Mamy już pewne doświadczenie z łaziską kopalnią, ponieważ wspieraliśmy na jej terenie pobieranie wymazów podczas pandemii. Hałda przy kopalni jest specyficznym obiektem do treningu – przyznał dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tomasz Białas. 

Żeby było ciekawiej, trzydziestu żołnierzy tej właśnie brygady to z zawodu górnicy, najczęściej z uprawnieniami ratowników górniczych. Czy brali udział w akcji? Tego dowództwo nie chce zdradzić i nic w tym dziwnego, wszak jest to element działań objęty klauzulą poufności. Istotne jest zaś, aby żołnierze Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej dobrze radzili sobie w terenie i znali obiekty, które na nim się znajdują. A tymi największymi na Śląsku są właśnie kopalnie.

– Przemysł węglowy jest strategiczny z punktu widzenia państwa, a my jako brygada mamy obowiązek zwiększać bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej – zwraca uwagę płk Tomasz Białas.

Żołnierze WOT podczas ćwiczeń na terenie kopalni Bolesław Śmiały. Zdj.: Bożena Sieja/PGG

Misją terytorialsów jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to m.in. przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. Natomiast w czasie wojny zadaniem WOT jest wspieranie wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich.

Wojska Obrony Terytorialnej Kraju powstały 1 stycznia 2017 r. Podlegają bezpośrednio ministrowi obrony, liczą 18 brygad i ponad 34 tys. żołnierzy.

W kwietniu br. Polska Grupa Górnicza zawarła porozumienie z 13. Śląską Brygadą Obrony Terytorialnej. Jego głównym celem jest wzmocnienie obronności państwa i obywateli poprzez wspólne szkolenia, ćwiczenia, wymianę informacji, współpracę kadry instruktorskiej i dydaktycznej. Jak wiadomo, PGG i wszystkie obiekty spółki zgodnie z przepisami podlegają obowiązkowej ochronie z uwagi na strategiczny charakter dla polskiej gospodarki. I na tej podstawie odbyły się właśnie ćwiczenia w kopalni Bolesław Śmiały.

– Terytorialność jest dla nas kluczem. To nie tylko obszar na mapie czy odległość z domu do pracy. To przynależność do regionu i zamieszkujących ją społeczności, z których się wywodzimy, które znamy jak własną kieszeń. Terytorialność dla nas oznacza gotowość do obrony i wspierania naszych rodzin, bliskich i sąsiadów – stąd wprost wywodzi się nasza misja: „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Jesteśmy przekonani, że w ten sposób wnosimy wkład w kształtowanie bezpiecznej przyszłości naszego kraju. Dlatego nazywamy się terytorialsami i posługujemy się mottem: „Zawsze gotowi, zawsze blisko” – mówią o sobie żołnierze WOT.

Dla nich infrastruktura kopalni to jak poligon wojskowy. Dlatego podobne ćwiczenia będą stopniowo odbywały się na terenach innych kopalń i zakładów PGG.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.