Kopalnie i elektrownie fundują (sobie) podwyżki

Dym elektrownia

fot: greenpeace.org

Opóźnienia w przyjęciu ustawy w styczniu i lutym pozbawiły Polskę około 1 miliarda dolarów, które gotowe były zapłacić inne kraje i instytucje za nasze limity CO2

fot: greenpeace.org

Od lipca ceny węgla na świecie spadły o połowę, mimo to polskie kopalnie zapowiadają podwyżki dla energetyki na przyszły rok – choćby dlatego, że tegoroczne ceny kontraktowe i tak były niższe od światowych o ok. 40 proc. Elektrownie nie pozostawiają złudzeń – kopalnie zapłacą więcej za prąd - napisała \"Rzeczpospolita\"

.

Zdaniem Pawła Smolenia, szefa Elektrociepłowni Warszawskich postawa firm węglowych, niepewność co do wysokości cen węgla i fakt, że do tej pory energetyka nie ma umów na przyszłoroczne dostawy paliwa, przyczyniły się do wzrostu cen hurtowych energii. Już teraz kosztuje ona ok. 230 zł za megawatogodzinę i spółki obrotu po tyle chcą ją dostarczać w 2009 r. Taka cena wynikała z przetargu, jaki ogłosiła największa w kraju Polska Grupa Energetyczna.

– Wzrost cen za prąd jest nieproporcjonalny do naszych propozycji. Nam energetycy podnoszą rachunki o 60 proc. – mówi Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Podobne propozycje otrzymały Katowicki Holding Węglowy i Kompania Węglowa, największa spółka zaopatrująca 55 proc. rynku energetycznego w paliwo. Jak dowiedziała się „Rz”, podpisała ona już jedną umowę na energię o 70 proc. droższą w stosunku do 2008 r.

– Ceny węgla na świecie spadają, bo te w lecie były wynikiem spekulacji – uważa Mirosław Kugiel, szef KW. – Musimy patrzeć na nasz rynek, nie możemy przekroczyć ceny importowej - podkreślił w rozmowie z \"Rzeczpospolitą\".

Zdaniem byłego wiceministra gospodarki Jerzego Markowskiego cena 100 dolarów za tonę powinna się na świecie utrzymać (do niej doliczyć trzeba koszt transportu).

Jak przyznał wiceprezes Tauronu, drugiej co do wielkości spółki energetycznej, Krzysztof Zamasz, rozmowy trwają i może przed końcem tygodnia uda się firmie uzgodnić warunki dostaw na 2009 r. A propozycja podwyżki wynosi 50 proc. Tauron zamawia węgiel głównie w KW i to z nią teraz negocjuje. Ale nie tylko zakup węgla, lecz i sprzedaż swojej energii. Tauron zaproponował dostawy na 2009 r. o kilkadziesiąt procent droższe niż w tym roku.

– Węgiel stanowi 50 proc. naszych kosztów, a dla spółek górniczych energia to tylko ok.

10 proc. wszystkich – tłumaczy Zamasz. Dlatego jego zdaniem nie sposób porównywać znaczenia podwyżki cen węgla dla elektrowni z podwyżkami cen energii dla kopalni.

Elektrownie i elektrociepłownie Tauronu zużywają ok. 12 mln ton węgla rocznie (cała energetyka ok. 43 mln ton), nie wystarczają więc dostawy tylko z należącego do grupy Południowego Koncernu Węglowego - zauważa \"Rzeczpospolita\".

Górnictwo przez podwyżki szuka m.in. środków na inwestycje – do 2015 r. planuje wydać na nie 20 mld zł. KHW, jeśli wejdzie na giełdę w 2009 r., powinien pozyskać ok. 600 mln zł – jednak debiut w przyszłym roku stoi pod znakiem zapytania w związku z kryzysem („Rz” pisała o tym wczoraj). Tymczasem plany mówią o 9 mld zł wydatków inwestycyjnych, z czego 7 mld zł to środki własne.

Podwyżki cen planują też kopalnie węgla brunatnego. Z informacji „Rz” wynika, że minimalnie ceny tego surowca wzrosną o 10 proc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.