Kopalnie będą bezpieczniejsze?
Inwestycje w bezpieczeństwo w zakładach wydobywczych to konieczność. W tym roku w górnictwie zginęło już 21 osób, z czego 15 w górnictwie węgla kamiennego – tyle, ile w całym 2007 r. Do najtragiczniejszego zdarzenia doszło 4 czerwca w kopalni Borynia (JSW), gdzie w wyniku wybuchu metanu na miejscu zginęło 4 górników, a dwóch kolejnych zmarło w szpitalach - przypomina „Rzeczpospolita”.
Większość wypadków jest zawiniona przez człowieka. Ze sprawozdań WUG wynika, że w niebezpiecznych zdarzeniach często biorą udział pracownicy ze stażem pracy powyżej 20 lat. Można założyć, że przyczyną wypadków jest rutyna. Dlatego zarząd JSW postanowił przygotować filmy rekonstruujące niebezpieczne zdarzenia. W tym roku powstanie ich 6, będą kosztować 60 – 80 tys. zł.