Górnictwo: Marka OKD nie zniknie wraz z końcem wydobycia węgla

fot: ARC

Roman Sikora, prezes OKD oraz Roman Heide, prezes trzynieckiej huty deklarują dalszą współpracę

fot: ARC

Spółka wydobywcza OKD i zakłady metalurgiczne Třinecké Zelezárny, wieloletni partner biznesowy w dziedzinie węgla koksowego, uzgadniają warunki przyszłej współpracy, już po zakończeniu wydobycia i podczas przechodzenia huty na produkcję stali niskoemisyjnej w technologii elektrycznej. OKD jest gotowe zapewnić niezbędne pomieszczenia i pracowników do dalszego rozwoju huty.

Prezes zarządu i dyrektor generalny spółki OKD Roman Sikora oraz prezes i dyrektor generalny zarządu spółki Třinecké Zelezárny Roman Heide wspólnie zjechali do poziomu 900  ruchu Północ kopalni ČSM. Cele zjazdu była jedna z eksploatowanych ścian. Ma 140 m długości. Od początku eksploatacji wydobyto z niej 120 tys. ton węgla koksującego. Do zakończenia jego eksploatacji w czerwcu br. do wydobycia pozostało jeszcze 50 tys. ton.

- Ogromnie doceniam działania naszego partnera. Chciałbym, aby przetrwała do końca eksploatacji naszej kopalni, a następnie była kontynuowana już w nowej formie – powiedział Roman Sikora.

- OKD jest naszym ważnym partnerem w dostawach węgla i śmiem twierdzić, że łączy nas ponadstandardowe relacje. W tej chwili otwierają się przed nami kolejne możliwości współpracy, które są związane z transformacją Třinecké Zelezáren i przejściem na nową metodę produkcji stali w nowoczesnych elektrycznych piecach łukowych ze znaczną redukcją emisji CO2 – przyznał Roman Heide.

W przyszłości trzyniecka huta zamierza wykorzystywać grunty OKD, a także przejąć część załogi kopalni ČSM.

Jak powiedział dziennikarzowi portalu nettg.pl prezes Roman Sikora, marka OKD nie zniknie wraz z końcem wydobycia węgla.

- Posiadamy całą infrastrukturę, lokale, sprzęt i wykwalifikowanych pracowników do produkcji mieszanek węglowych z węgla energetycznego o wymaganej wartości opałowej. Surowiec zamierzamy sprowadzać do Czech z zagranicy. Odbiorcami naszych produktów będą elektrownie, a także cementownie. Kolejny biznes to nieruchomości. Posiadamy setki działek przeznaczonych pod zabudowę, dysponujemy działkami przeznaczonymi pod działalność przemysłową, a także budynki użyteczności publicznej. Chętnie sprzedamy część gruntów deweloperom, a w inne będziemy inwestować we współpracy z gminami, aby je w miarę możliwości uatrakcyjnić. Jednym z projektów będzie EDEN, czyli park naukowy. Trzecim filarem naszej działalności po zakończeniu wydobycia będzie produkcja wodoru – podkreślił Roman Sikora.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Orlen podniósł hurtowe ceny paliw

Orlen podniósł w piątek hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 o 66 zł, benzyny Super Plus 98 o 42 zł, a oleju napędowego Ekodiesel o 44 zł na metr sześc. - wynika z danych opublikowanych przez koncern. Poprzednio, w czwartek, w hurcie Orlenu benzyna staniała, a olej napędowy zdrożał.

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.