Kopalnia Wujek: Rozdanie nagród w konkursie „Bezpieczeństwo ponad wszystko”

W kopalni Wujek utrwalił się zwyczaj, że corocznie, w październiku, kierownictwo tego zakładu podejmuje obiadem przodowych.

W piątek, 17 października odbyło się XIV już takie spotkanie przy golonce i piwie. Obok kilkuset przodowych i dyrekcji kopalni oraz liderów tutejszych organizacji związkowych, uczestniczyli w nim także przedstawiciele Katowickiego Holdingu Węglowego i reprezentanci Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach.

W utartym scenariuszu październikowych zgromadzeń mieściła się dotąd informacja o produkcyjnym i ekonomicznym położeniu kopalni. Tym razem – w kontekście zaawansowanych przygotowań do giełdowego debiutu Katowickiego Holdingu Węglowego – dyrektor Wujka, Krzysztof Kurak, nadzwyczaj powściągliwie „cedził” wiadomości z tego zakresu.

– Ten rok jest następnym z kolei, w którym wynik kopalni będzie dodatni – informował dyrektor Kurak. Dodał, że zakład borykał się wprawdzie z kłopotami w Ruchu Śląsk, niemniej jednak problemy te zostały już przezwyciężone. – Zakończymy rok pomyślnie – zapewniał.

Nominacje i nagrody

Po tym przyszła pora na ceremonię powoływania na stanowiska 172 nowo mianowanych przodowych. Akty nominacyjne, wraz z książeczkami z „Zakresem czynności przodowych”, wręczali każdemu z nich dyrektor Krzysztof Kurak oraz Marian Sztuka, wiceprezes zarządu KHW SA ds. ekonomiki i finansów. Później wyróżniono najlepszych przodowych. Tradycyjnymi zegarami zostało obdarowanych 28 spośród – jak zwykło się ich określać – podoficerów produkcji.

Dyrektor Kurak dziękował wyróżnionym, zaś do nowo mianowanych przodowych apelował, by stali się nauczycielami zawodu dla świeżo przyjmowanych górników. – Przed wami dużo pracy. Angażujemy coraz więcej osób o rozmaitym stopniu zawodowego przygotowania. Odwołuję się do waszego profesjonalizmu, doświadczenia i cierpliwości. Proszę, abyście wprowadzili ich do zawodu, nauczyli dobrej, a nade wszystko bezpiecznej pracy – zachęcał zgromadzonych Kurak.

Tę prośbę powtórzył Zbigniew Jarmołowicz, wicedyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach. – Przodowy to w kopalni niesłychanie ważna postać. Jesteście pierwsi po sztygarze i pierwsi wśród pracowników. Od decyzji, jakie podejmujecie na co dzień, zależy bezpieczeństwo kierowanych przez was brygad. Jesteśmy po jednej stronie – po stronie bezpieczeństwa. Apeluję, abyście szczególnie wzmogli swoją czujność w tym zakresie w nadchodzącym okresie świąteczno-barbórkowym – mówił Jarmołowicz.
 
„Bezpieczeństwo ponad wszystko”

Kwestia prymatu bezpieczeństwa raz jeszcze wróciła w trakcie piątkowego spotkania z przodowymi w ceremonii rozdania nagród dla laureatów VIII edycji konkursu BHP pn. „Bezpieczeństwo ponad wszystko”. W rywalizacji, obejmującej m.in. ponadprzeciętną znajomość przepisów z zakresu BHP i takich zachowań, uczestniczyło 431 pracowników Wujka.

Konkurs – indywidualnie i drużynowo – przeprowadzono w grupach pracowników ze stanowisk robotniczych i nierobotniczych. Oprócz satysfakcji laureaci otrzymali w piątek za kolejne miejsca koperty z zawartością 2500, 1500 i 1000 złotych (netto).

W grupie „robotniczej” owa kolejność była taka: 1. Dariusz Słabkowski (Oddział Wentylacyjny w Ruchu Śląsk); 2. Elżbieta Bryzek; 3. Robert Nawrat (oboje z Oddziału Teletechnicznego Ruchu Wujek).

Wśród pracowników ze stanowisk nierobotniczych komplet nagród zdobyli laureaci z Ruchu Wujek: 1. Witold Bryła (Oddział Wydobywczy KG I); 2. Krzysztof Mazur (Dyspozytornia Metanometryczna); 3. Paweł Tymiński (również z KG I).

Klasyfikację drużynową wśród uczestników ze stanowisk robotniczych zdominowała ekipa Oddziału Wentylacyjnego Śląska: Marek Gałązka, Dariusz Słabkowski, Marek Piwowarczyk. Za nimi uplasowały się „wujkowe” zespoły z Oddziału Teletechnicznego – Elżbieta Bryzek, Teresa Danowska i Robert Nawrat – i Oddziału Robót Przygotowawczych – Grzegorz Rabstain, Wiesław Kuźnica i Piotr Duran.
 
W rywalizacji „nierobotniczej” ostateczna zespołowa kolejność była taka: 1. Witold Bryła, Paweł Tymiński, Adrian Pawlak (KG I – Wujek); 2. Renata Czarnecka, Andrzej Michalski, Paweł Smułkowski (Oddział Napraw Zakładu Przeróbczego w Ruchu Śląsk); 3. Dariusz Kopczyński, Marcin Gasper, Marek Kobus (Oddział Wydobywczy KG II – Wujek). 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.