Kopalnia węgla Heddi II nie będzie fedrować pod budynkami mieszkalnymi

fot: Tomasz Rzeczycki

Wpływy budżetowe od zakładów górniczych stanowiły w 2019 r. około 2 proc. przychodów gminy Radków

fot: Tomasz Rzeczycki

Za kilka miesięcy u podnóża Gór Stołowych ma się rozpocząć eksploatacja pokładu węgla kamiennego. Jeśli tak się stanie, byłaby to w XXI w. pierwsza nowa kopalnia węgla w polskich Sudetach.

Gmina Radków leży w zachodniej części ziemi kłodzkiej. Dotychczas kojarzyła się głównie z turystyką. Na jej terenie znajduje się najwyższy czyt Gór Stołowych, Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) oraz bazylika w Wambierzycach. Przez teren gminy prowadzi także słynna Droga Stu Zakrętów. Górnictwo miało dotąd nieznaczny wpływ na gospodarkę Radkowa. Na jej terenie eksploatowany odkrywkowo jest piaskowiec w Górach Stołowych oraz melafir w Tłumaczowie.

- Na terenie gminy obecnie znajdują się dwa duże zakłady górnicze. Wpływy budżetowe od zakładów górniczych stanowiły około 2 proc. wpływów budżetowych w 2019 r. W najbliższych miesiącach zostanie otwarty zakład górniczy Heedi II, w którym będzie wydobywany węgiel kamienny. Gmina nie posiada swoich gruntów w obrębie kopalni Heddi II - informuje burmistrz miasta i gminy Radków Jan Bednarczyk.

Nazwa Heddi II jest nieprzypadkowa. Nawiązuje do istniejącej w dalekiej przeszłości w Ścinawce Średniej kopalni Heddi. Budowy obecnej kopalni podjęła się firma Nexano Minerals Sp. z o.o. Spółka zarejestrowana została 31 lipca 2014 r. przez Sąd Rejonowy Katowice-Wschód. Początkowo miała siedzibę w Katowicach, w 2019 r. jej siedziba została przesniesiona do Ścinawki Średniej. Kapitał zakładowy spółki wynosi 150 tys. zł.

Starania mające na celu eksploatację węgla podjęto kilka lat temu. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na wydobywaniu kopaliny ze złoża węgla kamiennego Heddi II na okres od stycznia 2017 r. do końca grudnia 2025 r. została wydana przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu 28 lipca 2017 r. Aby uniknąć ewentualnych protestów ze strony mieszkańców, spółka zdecydowała się na podjecie eksploatacji tylko pod polami czy łąkami, a nie pod domami mieszkalnymi. Jest to też zgodne z decyzją RDOŚ-u.

- Do wydobywania węgla kamiennego ze złoża uprawnia koncesja nr 1/2018 Ministra Środowiska z dnia 26 kwietnia 2018 r. - informuje Kamil Długosz, zastępca dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu.

Obszar, na jakim ma być prowadzone wydobycie, jest niewielki i wynosi zaledwie 0,44 km kw. Dla porównania: to identyczna powierzchnia, jaką zajmuje państwo Watykan. Według stanu na koniec grudnia 2015 r. zasoby węgla kamiennego w złożu oszacowano na 320 973 t, a nieprzemysłowe zasoby na 610 814 t. Pod ziemią na głębokości około 100 m ma zalegać węgiel koksujący typu 37 i 38, czyli tylko nieco gorszy od antracytu.

Plan ruchu KWK Heddi II na okres do 2021 r. zatwierdzony został decyzją dyrektora OUG Wrocław z 26 kwietnia 2019 r. Teren powstającej kopalni kontrolowany był przez UOG 22 listopada 2019 r. Mniej więcej w tym czasie, w listopadzie 2019 r. inwestor rozpoczął roboty ziemne i przygotowanie placu budowy kopalni. Niedługo potem nastąpiło przyłączenie energii elektrycznej i wody. Wydobycie planuje się prowadzić upadową z terenu dawnej cegielni. Inwestor nie przewiduje odbudowy bocznicy kolejowej, która niegdyś istniała w pobliżu. Węgiel miałby być dostarczany do wagonów taśmociągiem.

Deklarowany kilka lat temu termin rozpoczęcia wydobycia kilkukrotnie był już przesuwany. Trudno więc i dzisiaj wyrokować, czy i kiedy z kopalni wyjadą pierwsze tony węgla.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.