Kopalnia Start-upów zaczyna czwartą szychtę

1724661668 startup

fot: UM Katowice/D. Czapla

Tytuł laureata konkursu to duże wyróżnienie, ale i początek dalszej pracy nad projektem

fot: UM Katowice/D. Czapla

2 września startuje nabór do czwartej edycji katowickiego konkursu dla innowatorów „Kopalnia Start-upów”. Na najlepszych czekają nagrody finansowe oraz przestrzeń biurowa w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink, która zapewni nie tylko dwa lata bez zmartwień o miejsce do pracy, ale również dostęp do szerokiej sieci partnerów Inkubatora. Nowością tegorocznej edycji konkursu jest możliwość zgłaszania pomysłów start-upów z terenu całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Nabór do kolejnej edycji potrwa do 22 września, a 30 września poznamy finałową dziesiątkę. Podobnie jak miało to miejsce w ubiegłych latach, oceny projektów dokona zaproszony zespół ekspertów złożony z praktyków biznesu oraz przedstawicieli jednostek badawczych. Projekty będą oceniane pod kątem innowacyjności, potencjału biznesowego i skalowania, ale również potencjału rynkowego i przygotowania zespołu do wdrożenia innowacji. Trzy najlepsze projekty, które zostaną wyłonione przez niezależne jury poznamy po Demo Day, który jest zaplanowany na 17 października.

Pula nagród czwartej edycji konkursu to 100 tysięcy złotych, w tym pakiety najmu biurka w strefie pracy indywidualnej Miejskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Rawa.Ink na dwa lata o wartości 9 600 zł. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 50 000 zł, natomiast laureaci drugiego i trzeciego miejsca mogą liczyć na nagrody w wysokości odpowiednio 30 000 i 20 000 zł - w tym również znajdują się pakiety najmu biurka.

- W tym roku konkurs jest otwarty dla mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Chęć udziału mogą zgłaszać osoby fizyczne mieszkające lub studiujące na terenie GZM oraz innowacyjne firmy, które działają na rynku krócej niż 5 lat. Laureaci będą musieli zarejestrować działalność w Katowicach, przenieść swoją działalność do Katowic w całości bądź otworzyć oddział. Ponadto wszyscy laureaci otrzymają komfort rozwijania swojego start-upa w przestrzeniach Miejskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Rawa.Ink – zaprasza do udziału Mariusz Jankowski, naczelnik wydziału obsługi inwestorów.

Dotychczasowi laureaci konkursu, a także w wielu przypadkach uczestnicy finału pokazali, że potrafią wykorzystać nie tylko nagrody finansowe, ale również potencjał jaki daje marka konkursu "Kopalnia Start-upów". To cenne kontakty biznesowe, udział w targach, dobry argument przy rozmowach z potencjalnymi inwestorami, czy możliwość dotarcia z informacją o swoich projektach do potencjalnych klientów. Silesian Wind Generator dzięki nagrodzie zakupili serwery i komputery z niezbędną mocą obliczeniową do badań nad ich rozwiązaniem, a Little Bit Academy mógł zająć się przygotowaniem aplikacji na sfinansowanie stworzenia platformy edukacyjnej i rozszerzył swoją ofertę o działania edukacyjne w zakresie programowania oraz edukacji z wykorzystaniem dronów. Natomiast Locatick dzięki startowi w konkursie pozyskał inwestora i realizuje duże wdrożenie dla jednego z czołowych producentów maszyn i urządzeń zielonej transformacji gospodarczej i rozwiązań OZE.

- "Kopalnia Start-upów" to praktyczna okazja do przetestowania swojego pomysłu i uzyskania realnego wsparcia. Mentoring, cenne kontakty i konkretne nagrody ułatwiły nam skalowanie projektu. Jeśli myślisz o rozwoju swojego biznesu - koniecznie aplikuj, dla Locatick to była kluczowa decyzja, która procentuje do dzisiaj – podkreśla Sławomir Stolarski ze start-upa Locatick, laureat konkursu w 2022 roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Pracująca dla kopalń spółka planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.