Kopalnia Sosnowiec ostatnią tonę węgla wydobyła 31 grudnia 1997 r.

fot: Maciej Dorosiński

Mieszkańcy sosnowieckiej dzielnicy Sielec przez lata obserwowali tętniący życiem zakład. Po zakończeniu eksploatacji w KWK Sosnowiec musieli się przyzwyczaić do nowego widoku

fot: Maciej Dorosiński

Górnicy, którzy pracowali w kopalni Sosnowiec, na pewno nie przypuszczali, w jakiej nowej roli  odnajdzie się ich zakład i że będzie centrum sportu i rekreacji. Kopalnia nie fedruje, a koła na wieżysię nie kręcą. Jednak te  świadectwa górniczej przeszłości przypominają o korzeniach miasta. W 2010 r. rozpoczęła się likwidacja reszty budynków pozostałych po KWK Sosnowiec. Z powierzchni ziemi zniknąłm.in. biurowiec, przez który wchodziło się na teren zakładu.

+3 Zobacz galerię

Charakterystycznym elementem sosnowieckiej kopalni była wieża szybu Anna, która przez lata wpisała się w krajobraz stolicy  Zagłębia Dąbrowskiego. Ona na szczęście uniknęła likwidacji. Centrum wspinaczkowe Poziom 450 zostało otwarte  w grudniu 2012 r.

Śmiało można stwierdzić, że z racji nazwy przez lata była swego rodzaju wizytówką stolicy Zagłębia Dąbrowskiego. Fedrowała przez ponad 100 lat, dając zatrudnienie kolejnym pokoleniom górników. Niestety przyszedł ten dzień, kiedy trzeba było „zgasić światło”.

Kopalnia Sosnowiec ostatnią tonę węgla wydobyła 31 grudnia 1997 r. Kolejne lata przyniosły likwidację kopalnianej infrastruktury. Niektóre z budynków pozostały. Ząb czasu wgryzał się w nie i sprawiał, że miejsce, które przez lata tętniło życiem, zaczęło straszyć. Los się jednak odmienił i w 2010 r. pokopalniane zabudowania dostały szansę na drugie życie. Wyburzono wówczas budynki administracyjne. Po zakładzie zostały jedynie wieża szybu Anna oraz elementy nadszybia, którego szkielet został wykorzystany na potrzeby centrum wspinaczkowego, które postanowili stworzyć w tym miejscu Wojciech Banasik i jego syn Piotr. Warto wspomnieć, że Wojciech Banasik był głównym energetykiem w kopalni.

Centrum Poziom 450 ruszyło w grudniu 2012 r. Tym samym w dawnej kopalni pojawiły się nowe ściany. Te jednak nie sypią węglem, ale dają mnóstwo emocji i pozytywnych wrażeń w czasie wspinaczki. Nazwa Centrum nawiązuje do poziomu 450 KWK Sosnowiec, który został oddany do eksploatacji w 1977 r.

Kopalnia powstała w 1876 r. Wówczas nazywała się Fanny. Ta nazwa obowiązywała do 1945 r. Wówczas szyld zmieniono na Sosnowiec. Przez krótki okres fedrowała jednak pod nazwą Stalin. Było to w latach 1949-1956. Najlepszy w historii kopalni był rok 1973. Wówczas wydobyto rekordowe

2 637 000 t węgla. W sumie przez 121 lat istnienia wydobycie wyniosło ok. 124 mln t. Ta ostatnia wyjechała 31 grudnia 1997 r.

Po kopalni poza Poziomem 450 pozostały także inne zabudowania. Dawna zakładowa elektrownia znajdująca się po drugiej stronie ulicy była przebudowywana na hotel. Niestety inwestycja od kilku lat jest wstrzymana. Natomiast była górnicza przychodnia została przekształcona w kompleks hotelowo-gastronomiczny. Na pokopalnianych terenach powstały także hale produkcyjne. Najbardziej górniczym akcentem pozostała jednak wieża szybu Anna oraz wagonik, który stoi przed wjazdem do Poziomu 450 i przypomina o historii tego miejsca. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.