Kopalnia Soli Wieliczka otrzymała certyfikat Pracodawca Przyjazny Pracownikom

1553156854 fotmarcin zeglinski nagrodeodbierazbigniewzarebski

fot: Marcin Żegliński

Certyfikat Pracodawca Przyjazny Pracownikom z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrał prezes Zarządu Kopalni Soli Wieliczka SA Zbigniew Zarębski

fot: Marcin Żegliński

Kopalnia Soli Wieliczka otrzymała certyfikat Pracodawca Przyjazny Pracownikom. Nagrodę z rąk prezydenta Andrzeja Dudy oraz przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudy odebrał prezes Zarządu Kopalni Soli Wieliczka SA Zbigniew Zarębski. Uroczystość odbyła się 19 marca w Pałacu Prezydenckim - poinformowała portal netTG.pl Monika Szczepa, rzecznik prasowy kopalnia.

Przestrzegają przepisów prawa pracy, dbają o BHP, proponują zatrudnienie stabilne i na czas nieokreślony, zawierają układy zbiorowe pracy, posiadają rady pracowników, szanują prawo do zrzeszania się w związki zawodowe – to cechy, które charakteryzują posiadaczy certyfikatu Pracodawca Przyjazny Pracownikom. W XI edycji konkursu organizowanego przez NSZZ Solidarność pod patronatem Prezydenta RP uhonorowano 22 pracodawców.

- Z wielką radością pragnę powiedzieć, że są wśród nich dwie znane polskie firmy, które były tutaj obecne także 11 lat temu. Wtedy, 21 stycznia 2008 r., byli tutaj przedstawiciele Kopalni Soli w Wieliczce, byli przedstawiciele Zakładów Chemicznych Siarkopol w Tarnobrzegu i także odbierali tę pierwszą nagrodę dla Pracodawcy Przyjaznego Pracownikom. Jestem ogromnie szczęśliwy i z całego serca dziękuję, że kontynuujecie to Państwo – podkreślił w swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda.

Wyróżnienia są tym cenniejsze, że tak naprawdę przyznawane przez samych pracowników.

– To nie pracodawca pracodawcy, ale związek zawodowy w imieniu pracowników wręcza certyfikat „Pracodawcy Przyjaznego Pracownikom” – wyjaśniał ideę konkursu Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność.

Kopalnię Soli Wieliczka SA uhonorowano m.in. za bardzo dobre relacje z załogą oraz jej przedstawicielami, podnoszenie kwalifikacji załogi czy wprowadzenie pracowniczego programu emerytalnego.

– Ten certyfikat to wyraz zaufania pracowników do kopalni, a także ich akceptacji i poparcia dla działań firmy. Potwierdzenie dobrej współpracy na linii zarząd-związki-pracownicy. Zabytkowa wielicka kopalnia to przede wszystkim ludzie, którzy już od 700 lat ją tworzą i ochraniają. Jestem zaszczycony, że uznają także za przyjaznego i rzetelnego pracodawcę – powiedział Zbigniew Zarębski, prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” SA.

– Kopalnia dba o swoją załogę, wspiera jej rozwój, systematycznie podnosi wynagrodzenie, przestrzega przepisów prawa pracy, troszczy się o bezpieczeństwo – potwierdza Adam Gawlik, przewodniczący MK NSZZ Solidarność przy Kopalni Soli Wieliczka.

– Wzajemne zaufanie między pracodawcą a pracownikami jest efektem dialogu, bo tylko w ten sposób, rozmawiając, można wypracowywać dobre wzorce i praktyki – komentuje Adam Gawlik.

Podczas uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim Kopalnię Soli „Wieliczka” reprezentowali również członek Zarządu Jarosław Malik, dyrektor Biura Tomasz Broniowski, przewodniczący MK NSZZ Solidarność Adam Gawlik oraz prezes Trasy Turystycznej Damian Konieczny.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.