Kopalnia Soli Wieliczka ekoLiderem 2019

1560421286 kopalniasoli ekoprzedsiewziecie2

fot: Kopalnia Soli Wieliczka SA

Kapituła konkursu za „ekoPrzedsięwzięcie” 2019 r. uznała „Likwidację wschodniej części Kopalni Soli Wieliczka w celu ochrony powierzchni ziemi oraz zasobów wód podziemnych i powierzchniowych przed negatywnymi skutkami zawału wyrobisk”

fot: Kopalnia Soli Wieliczka SA

Kopalnia Soli Wieliczka dołączyła do grona ekoLiderów Małopolski. W tegorocznej edycji konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyróżniono ją za zabezpieczenie „Wschodu”, czyli niezabytkowych wyrobisk znajdujących się na wschód od szybu Wilson. Nagrodę odebrał Jarosław Malik, członek zarządu ds. technicznych kopalni - poinformowała portal netTG.pl Anna Włodarska z Kopalnia Soli Wieliczka SA.

Kapituła konkursu za „ekoPrzedsięwzięcie” 2019 r. uznała „Likwidację wschodniej części Kopalni Soli Wieliczka w celu ochrony powierzchni ziemi oraz zasobów wód podziemnych i powierzchniowych przed negatywnymi skutkami zawału wyrobisk”.

Wschodni niezabytkowy rejon wielickiej kopalni to ponad 200 wyrobisk komorowych wraz z chodnikami (od poziomu II niższego, około 110 m głębokości, do poziomu VI, około 261 m). W tej części kopalni sól eksploatowano od lat 30. XX w. - po roku 1964 metodą ługowniczą. Górnicy na „Wschodzie” pozostawili łącznie ponad 1 mln m sześc. pustek.

- Ze względu na specyfikę rejonu, m.in. znaczną odległość od szybu komunikacyjnego oraz roboty przygotowawcze, zabezpieczanie „Wschodu” trwało aż dekadę - wyjaśnia Zbigniew Zarębski, prezes zarządu Kopalni Soli Wieliczka SA. - Pustek nie można było pozostawić samym sobie, stanowiły bowiem potencjalne źródło zagrożenia zarówno dla kopalni (zagrożenie zawałowe oraz powiązane z nim wodne), jak i powierzchni (deformacje ciągłe i nieciągłe). W ubiegłym roku wykonaliśmy badania grawimetryczne oraz analizę geomechaniczną, które potwierdziły, że osiągnęliśmy zamierzony efekt ekologiczny. Górotwór w rejonie zabezpieczonych wyrobisk jest stabilny - tłumaczy.

Początkowo kopalnia prace na „Wschodzie” prowadziła ze środków własnych, a od roku 2013 ze wsparciem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt przedsięwzięcia wyniósł prawie 86 mln zł, około 1/3 tej kwoty pochodziła z WOŚiGW. - W ramach projektu zabezpieczyliśmy ponad 861 tys. m sześc. pustek (wśród nich 206 komór), w większości metodą podsadzki hydraulicznej, ale także mieszaninami uszczelniającymi oraz urobkiem skalnym - podsumowuje Jarosław Malik, członek zarządu ds. technicznych Kopalni Soli Wieliczka SA.

Do ekoLiderów 2019 trafiły czeki. Kopalnia otrzymała 20 tys. zł, które przeznaczy na unowocześnienie systemu gospodarki odpadami.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.