Górnictwo: Aplikacja została stworzona na potrzeby sztygarów - kierowników średniego szczebla zajmujących się dozorem technicznym

fot: Krystian Krawczyk

Projekt budowy nowej kopalni, która docelowo ma być trzecim ruchem zakładu zespolonego Piast-Ziemowit, obejmuje również rozbudowę istniejących już ruchów

fot: Krystian Krawczyk

Należąca do Polskiej Grupy Górniczej kopalnia Piast-Ziemowit, jako pierwsza w tej firmie, wdrożyła aplikację ułatwiającą pracę dozoru górniczego. Rozwiązanie, które zastąpiło papierową dokumentację, pozwala zaoszczędzić 5 godz. pracy tygodniowo - wyliczyli specjaliści - donosi Polska Agencja Prasowa. Portal nettg.pl pisał o tym jako pierwszy.

Aplikacja została stworzona na potrzeby sztygarów - kierowników średniego szczebla zajmujących się dozorem technicznym, a częściowo także administracyjnym pracy górników. Dotychczas w większości kopalń pracują oni w oparciu o papierowe dokumenty - m.in. książkę raportową oraz tzw. alfabetkę i szychtownicę, gdzie odnotowuje się m.in. dniówki poszczególnych górników i powierzane im zadania.

W działającej w Bieruniu i Lędzinach kopalni Piast-Ziemowit papierową dokumentację zastąpiono aplikacją pod nazwą Elektroniczny Notes Sztygara. Wdrożono ją po pięciu miesiącach roboczych testów na wybranych oddziałach.

Nowe rozwiązanie automatyzuje procesy organizacyjne i ułatwia wykonywanie zadań. Przyspiesza też obieg dokumentów oraz pozwala na sprawniejsze delegowanie obowiązków czy monitorowanie realizacji i efektów pracy - ocenił w czwartek rzecznik PGG Tomasz Głogowski. Jak przekazał, szacunkowo nowe rozwiązanie ma pozwalać na zaoszczędzenie ok. 5 godz. pracy tygodniowo.

Informatycy z PGG wskazują, że aplikację przygotowano specjalnie na potrzeby kopalni, ponieważ na rynku nie ma gotowego oprogramowania tego typu. W kopalni Piast-Ziemowit działa ono w 54 oddziałach na poziomie produkcyjnym. Na potrzeby aplikacji kupiono 19 dołowych komputerów przemysłowych, dwa koncentratory danych dla wersji stacjonarnej, sześć tabletów oraz punkt dostępowy z dwiema antenami WiFi dla wersji mobilnej.

Pracownicy dozoru ruchu mają dostęp do Elektronicznego Notesu Sztygara po zalogowaniu. Dostęp do aplikacji jest też możliwy na komputerach biurowych na powierzchni w kopalnianej sieci LAN. Tablety można zabrać ze sobą na dół kopalni i wprowadzić dane również w trybie off-line. Na jednej zmianie z aplikacją łączy się nawet kilkaset osób z kierownictwa i dozoru kopalni.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Absolutorium dla Zarządu GZM za wykonanie budżetu w 2025 roku

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udzieliło Zarządowi GZM absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. Miniony rok upłynął pod znakiem dalszego rozwoju transportu publicznego, inwestycji w zeroemisyjny tabor, wsparcia projektów kolejowych oraz rozbudowy infrastruktury rowerowej, w tym sieci velostrad.

Enea chce działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie

PGE, Enea, Tauron i Orlen podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy odbudowie Ukrainy. Cztery największe polskie firmy energetyczne zadeklarowały gotowość do wspólnego zaangażowania w proces odbudowy kraju, koncentrując się przede wszystkim na odbudowie i rozwoju infrastruktury energetycznej.

Pół miliarda złotych na osłony w JSW. Ponad 3 tysiące osób skorzysta z urlopów

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała z Ministerstwem Energii umowę dotacyjną dotyczącą finansowania odejść pracowników na urlopy górnicze oraz urlopy dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Przewiduje się, że w 2026 roku w JSW z urlopów skorzystają 3092 osoby.

Orlen podniósł hurtowe ceny paliw

Orlen podniósł w piątek hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 o 66 zł, benzyny Super Plus 98 o 42 zł, a oleju napędowego Ekodiesel o 44 zł na metr sześc. - wynika z danych opublikowanych przez koncern. Poprzednio, w czwartek, w hurcie Orlenu benzyna staniała, a olej napędowy zdrożał.