Kopalnia Bukowa Góra przejęła czasowo od nadleśnictwa dwie działki

fot: Tomasz Rzeczycki

Północno-wschodnia część wyrobiska kopalni na Bukowej Górze

fot: Tomasz Rzeczycki

Należąca do spółki PCC Silicium SA kopalnia piaskowca kwarcytowego Bukowa Góra niedaleko Łącznej w Górach Świętokrzyskich będzie powiększona. W tym roku kopalnia przejęła czasowo od Nadleśnictwa Zagnańsk dwie działki, na których dokonano wylesienia. Taka sama operacja ma zostać wykonana na kolejnych dwóch działkach.

- Decyzję o nietrwałym, czasowym wyłączeniu gruntów z produkcji dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu wydał 21 grudnia 2021 r. Dotyczyła ona powierzchni 2,1888 ha pod wydobycie piaskowców kwarcytowych za złoża Bukowa Góra w granicach obszaru górniczego Bukowa Góra IV.  Dotyczyła działek ewidencyjnych nr 13/1216 oraz 14/1213. Umowę na dzierżawę przedmiotowego gruntu pod wydobycie piaskowca kwarcytowego nadleśnictwo zawarło z PCC Silicium SA 19 listopada 2021 r. Umowa została zawarta do dnia uzyskania prawomocnej decyzji właściwego organu uznającego rekultywację i zagospodarowanie w kierunku leśnym przedmiotu dzierżawy. Wylesienie zostało wykonane w styczniu i lutym 2022 r., a 18 lutego 2022 r. pracownicy nadleśnictwa poświadczyli wykonanie wylesienia zgodnie z przytoczonymi dokumentami. Drzewostan posiadał zróżnicowany wiek wynikający z jego składu gatunkowego. Można powiedzieć, że drzewa, które tam rosły, posiadały wiek między 59 a 89 lat - informuje Paweł Kowalczyk, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Zagnańsk.

Na podstawie koncesji, jaką 5 sierpnia 2020 r. wydał marszałek województwa świętokrzyskiego, kopalnia może prowadzić wydobycie do końca grudnia 2040 r. Wyrobisko kamieniołomu wcina się w masyw Bukowej Góry, konkretnie tę część, która pozostaje w zarządzie Lasów Państwowych. Nieco na wschód od kamieniołomu zaczyna się Świętokrzyski Park Narodowy.

Na rzecz kopalni mają zostać w niedalekiej przyszłości udostępnione kolejne partie lasu.

- Planowane są jeszcze do wylesienie dwie działki ewidencyjne, to jest  13/1218 i 13/1217 o łącznej powierzchni 3,0506 ha - precyzuje Paweł Kowalczyk.

Położone na północny wschód od Kielc złoże kwarcytu udostępnione zostało w 1974 r., a trzy lata później kopalnia zaczęła użytkować bocznicę kolejową, umożliwiającą wywóz kruszywa. W 2009 r. kopalnia odkrywkowa przeszła na własność PCC Silicium, będącej częścią grupy kapitałowej PCC SE z siedzibą w Duisburgu w Republice Federalnej Niemiec.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.