Kopalnia będzie miała nowy kompleks ścianowy. Jest umowa

1730383199 janina

fot: PKW

Przedmiotem umowy jest dostawa nowoczesnego kompleksu ścianowego ze sterowaniem elektrohydraulicznym dla Zakładu Górniczego Janina w Libiążu

fot: PKW

W czwartek, 31 października, zarząd Południowego Koncernu Węglowego popisał umowę, której przedmiotem jest dostawa nowoczesnego kompleksu ścianowego ze sterowaniem elektrohydraulicznym dla Zakładu Górniczego Janina w Libiążu. Dostawa nowego kompleksu ścianowego planowana jest na przyszły rok – poinformowali przedstawiciele PKW.

Dostawa nowego kompleksu ścianowego zostanie zrealizowana przez konsorcjum firm, którego liderem jest Becker-Warkop, a w skład którego wchodzą także Grenevia, Hydrotech i Elgór-Hansen.

Umowa obejmuje dostawę następujących kluczowych elementów: nowoczesnego kombajnu ścianowego, który zapewni wydajne i bezpieczne wydobycie węgla; 175 sztuk sekcji obudowy zmechanizowanej o podziałce 1,75 m (kluczowych dla stabilizacji ściany wydobywczej, przy zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa pracowników); przenośnika ścianowego i podścianowego, które umożliwią efektywne przemieszczanie wydobytego węgla; wyposażenia elektrycznego, które zapewni niezawodne zasilanie i sterowanie całym systemem.

Jak zaznaczają przedstawiciele PKW, realizacja umowy jest elementem starań, by Zakład Górniczy Janina utrzymał pozycję jednego z najbezpieczniejszych i najbardziej efektywnych zakładów górniczych w kraju.

„Dzięki nowoczesnym technologiom i sprzętowi, dającemu m. in. możliwość kontroli i zmiany niektórych parametrów poszczególnych urządzeń kompleksu ścianowego przez osoby do tego uprawnione za pomocą systemu wizualizacji i kontroli pracy kompleksu ścianowego, kopalnia będzie mogła zwiększyć  wydajność oraz poprawić warunki i bezpieczeństwo pracy załogi zatrudnionej w ścianie i jej rejonie. Dostawa nowego kompleksu ścianowego planowana jest na przyszły rok” – wskazują przedstawiciele węglowej spółki.

PKW (dawniej Tauron Wydobycie) do końca 2022 r. był częścią Grupy Tauron. Natomiast 1 stycznia 2023 r. spółka stała się jednoosobową spółką Skarbu Państwa i od tego momentu funkcjonuje poza strukturami kapitałowymi Grupy Tauron.

Do PKW należą trzy zakłady górnicze: Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu i Brzeszcze w Brzeszczach. Na koniec minionego roku zakłady PKW zatrudniały 6300 osób. W 2023 r. kopalnie spółki wyprodukowały 4,5 mln t węgla, podczas gdy rok wcześniej produkcja wyniosła trochę ponad 5 mln t.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.