Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 159.71 USD (+0.03%)

Srebro

85.57 USD (+0.22%)

Ropa naftowa

99.10 USD (+2.29%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.59%)

Miedź

5.85 USD (-0.59%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 159.71 USD (+0.03%)

Srebro

85.57 USD (+0.22%)

Ropa naftowa

99.10 USD (+2.29%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.59%)

Miedź

5.85 USD (-0.59%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Konkursy: Dąb Wybickiego polskim kandydatem

fot: swietodrzewa.pl

fot: swietodrzewa.pl

Dąb Wybickiego z Będomina (Pomorskie) został polskim kandydatem w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzew Roku. Zwycięzcę wyłonią internauci. Wynik będzie znany 1 marca - podała Jolanta Migdał ze stowarzyszenia Klub Gaja, które promuje inicjatywę w Polsce.

- W plebiscycie z Dębem Wybickiego konkurowały będą dęby z Czech, Słowacji, Szkocji, Francji, Włoch i Walii, a także wiąz z Bułgarii, dzika grusza z Węgier oraz topola z Irlandii. Głosowanie potrwa przez cały luty na stronie www.swietodrzewa.pl lub www.treeoftheyear.org - powiedziała w środę (15 stycznia) Migdał.

Polski kandydat do europejskiego tytułu w ubiegłym roku tryumfował w organizowanym przez Klub Gaja konkursie Drzewo Roku. Rośnie obok Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, upamiętnia twórcę polskiego hymnu narodowego Józefa Wybickiego.

Wybicki urodził się w dworze, w którym znajduje się obecnie poświęcone mu muzeum, gdy rosnący nieopodal dąb miał już ponad sto lat. Kilkadziesiąt lat później sprzedał rodzinny majątek. Będomin po I rozbiorze Polski znalazł się w państwie pruskim. Dwór przeszedł na własność niemieckiej rodziny Dehlweid i był świadkiem życia kilku jej pokoleń, aż do chwili ucieczki przed armią sowiecką.

Po wojnie działał w nim Uniwersytet Ludowy im. Józefa Wybickiego, a potem szkoła podstawowa. Od 1978 roku funkcjonuje tam Muzeum Hymnu Narodowego, jedyna taka placówka na świecie.

Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest czeska fundacja Nadace Partnerstvi. W ubiegłorocznej edycji drugie miejsce zajął platan z Kóz (woj. śląskie).

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków, którzy angażują się między innymi w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie roli człowieka w ekosystemie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.