Znaleźli koncepcję na to, w jaki sposób likwidować kopalnie po nowemu

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Jarosław Zagórowski i dr hab. Aleksandra Kuzior podpisali list intencyjny w sprawie studiów podyplomowych

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

+18 Zobacz galerię

Galeria
(21 zdjęć)

W Głównym Instytucie Górnictwa podpisano 26 bm. list intencyjny pomiędzy Głównym Instytutem Górnictwa-Państwowym Instytutem Badawczym a Politechniką Śląską w sprawie organizacji studiów podyplomowych pod nazwą „Adaptacja kopalń do pełnienia nowych funkcji - uwarunkowania prawne, techniczne, społeczne i środowiskowe".

Spadające wydobycie, polityka klimatyczna UE i planowane zmiany w sposobie organizacji procesu wygaszania działalności kopalń, wymagać będą od pracowników spółek górniczych nowych umiejętności. W odpowiedzi na te wyzwania Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy podjął inicjatywę utworzenia studiów podyplomowych z obszaru postmining.

- W wielu krajach Europy, nie tylko w Polsce, mamy do czynienia z zamykaniem kopalń z różnych przyczyn, wyczerpania złóż, bądź unijnej polityki klimatycznej. My uważamy, że kopalnia jest miejscem ciekawym z punktu widzenia inwestora. Jest zlokalizowana blisko centrum miasta, ma połączenie drogowe, energetyczne, bocznicę kolejową i zasób pracowników obytych z danym terenem, dobrze przygotowanych do pracy. Chcielibyśmy, aby nie były one likwidowany w sposób nieodpowiedzialny – mówił Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Zanim jednak potencjalni inwestorzy rozpoczną biznes na terenach po byłych kopalniach warto dobrze przygotować kadrę dzisiejszych zakładów górniczych, aby w przyszłości ci ludzie byli w stanie przekształcić kopalnie w nowe miejsce pracy dla siebie, a może również dla swoich dzieci.

Program, który skierowany jest do ekspertów, menedżerów oraz osób związanych z przemysłem górniczym, stanowi unikalną propozycję w skali kraju.

Ta wyjątkowa inicjatywa będzie budować kompetencje liderów zdolnych przekształcać tereny pogórnicze w nowoczesne przestrzenie zrównoważonego rozwoju – dodaje Jarosław Zagórowski, dyrektor GIG-PIB.

Zakres programowy studiów obejmie m.in. zagadnienia związane z likwidacją zakładu górniczego, tzw. inteligentne zamykanie kopalń - nowe modele biznesowe, zielona energia, wodór, odmetanowanie i wykorzystanie metanu na powierzchni, jak również rekultywację i monitoring terenów pogórniczych.

- To będą studia dwusemestralne, wciąż pracujemy nad programem, tak aby przyniosły wszystkim stronom korzyści, a przede wszystkim naszemu regionowi. Sadzę, że z początkiem lutego mocno ruszymy i ogłosimy oficjalnie nabór - powiedziała Aleksandra Kuzior, dziekan Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej.

Przyznał, że nowe dotychczasowy model likwidacji kopalń w połączeniu ze zrównaniem z ziemią wszystkich obiektów na powierzchni jak i zasypywaniem szybów przeszedł już do historii.

- Mamy dziś do czynienia z nowym spojrzeniem na były zakład górniczy. Poszukujemy nowego sposobu wykorzystania infrastruktury, która pozostaje po górnictwie. Potencjał szybów można wykorzystać ma magazyny energii, zaś infrastrukturę powierzchniową do tworzenia centrów edukacyjnych, gdzie można by rozwijać nowe technologie. Inne tereny zaadoptować pod fotowoltaikę – mówił  prof. dr hab. inż. Adam Smoliński z Głównego Instytutu Górnictwa.

Dr hab. Alicja Krzemień przypomniała, że Główny Instytutu Górnictwa współpracuje już w sferze restrukturyzacji terenów pogórniczych z wieloma ośrodkami naukowymi w Europie, w tym z Technische Hohschule z Bochum w Niemczech w ramach Projektu Green Jobs.

- Te doświadczenie chcemy prezentować także w programie studiów – podkreślił dr hab. Alicja Krzemień.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.