Koniec kopalni Wujek: Co dalej z pracownikami? PGG podaje szczegóły dotyczące zatrudnienia

Po 127 latach funkcjonowania kopalnia Wujek 1 kwietnia symbolicznie zakończyła swoją działalność. Co to oznacza dla pracowników zakładu?

Co dalej z pracownikami ruchu Wujek? Znamy szczegóły

Po 127 latach funkcjonowania kopalnia Wujek 1 kwietnia symbolicznie zakończyła swoją działalność. Co to oznacza dla pracowników zakładu?

Załoga dotychczasowego ruchu Wujek KWK Staszic-Wujek liczyła 700 pracowników. Jak poinformowała PGG, ponad 300 z nich zostanie zaangażowanych w proces likwidacji kopalni. 

- Pozostali zostaną przeniesieni do Kopalni „Staszic” lub skorzystają z osłon – urlopów górniczych oraz jednorazowych odpraw pieniężnych - podkreśla PGG

Przez najbliższe cztery lata będą trwały prace zabezpieczające 27,5 km wyrobisk, chroniące również sąsiednie kopalnie. Koniec działalności ruchu Wujek, to początek transformacji tego miejsca.

Przypomnijmy, 31 grudnia 2025 roku porozumienie o współpracy dotyczące przyszłości kopalni Wujek podpisali Łukasz Deja - prezes PGG, Marek Skuza - wiceprezes ds. produkcji PGG oraz Marcin Krupa - prezydent Katowic. Zakres porozumienia między Polską Grupą Górniczą a miastem Katowice obejmuje przekazanie 29 obiektów infrastruktury na powierzchni zakładu górniczego. Wśród nich m.in.: wieże szybowe Szybu Krakus, Lechia i Wentylacyjnego I, budynki: łaźni pracowniczej, kuźni, maszyn wyciągowych, markowni i nowej lampiarni, magazynu, sortowni, warsztatów, rozdzielni elektrycznej, pompowni i stacji uzdatniania wody. Planowana do przekazania infrastruktura dołowa obejmuje dwa szyby: Lechia i Wentylacyjny I oraz wyrobiska dołowe na poziomie 370 m o łącznej długości prawie 4000 m.

Obszary pogórnicze docelowo mają być zrewitalizowane i przygotowane pod nowe inwestycje i funkcje użytkowe.

Pod koniec ubiegłego roku miasto Katowice ogłosiło konkurs na koncepcję urbanistyczną dla 100 ha kopalni Wujek. Szczegóły zwycięskiego projektu mają być znane w najbliższych dniach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

Lekcja geografii ekonomicznej 370 metrów pod ziemią!

19 czerwca 2026 r.  w podziemnym Polu Szkoleniowym kopalni Wujek na zaproszenie Polskiej Grupy Górniczej gościła grupa studentów II roku geografii z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Podczas wyjątkowych ćwiczeń terenowych młodzi geografowie mogli zobaczyć z bliska jak funkcjonuje współczesne górnictwo oraz poznać przemysłowe dziedzictwo Górnego Śląska.

Jest porozumienie w górniczej spółce w sprawie pełnej realizacji funduszu płac

Dwunastu centralom związkowym reprezentującym załogę Polskiej Grupy Górniczej i zarządowi spółki udało się zawrzeć porozumienie w sprawie pełnej realizacji niewykonanego funduszu płac przewidzianego na pierwsze półrocze 2026 roku. Górnicy otrzymają swoje pieniądze wraz z pensją za czerwiec.

Spotkanie na temat eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice

W KWK Sośnica w Gliwicach odbyło się posiedzenie zespołu porozumiewawczego ds. koordynacji eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice.